Zaradi neodzivnosti mariborskih javnih podjetij in zavodov ter mestne uprave so trije člani komisije za spremljanje dela v javnih podjetjih odstopili. Izpostavljajo, da nadzora nad porabo javnega denarja v Mariboru ni.
Auer: razočarani smo
Ustanovitev komisije je lansko jesen izglasovala mestna opozicija. Mestna svetnika Stojan Auer in Aleksander Županek ter zunanji član, nekdanji vodja občinskega urada za finance Franci Štelcer, naj bi spremljali delo in porabo denarja v javnih podjetjih in zavodih. A danes trojica razočarana ugotavlja, da kljub sklepom mestnega sveta javna podjetja na njihove zahteve po podatkih niso niti odgovorila niti ni to od njih zahtevala mestna uprava. Zato so vsi trije odstopili. „Najverjetneje bodo nekateri zaradi tega odprli steklenico šampanjca. Jaz pa pravim, da je umrla pravna podlaga na lokalni samoupravi,“ pravi Auer.
Najprej so želeli pregledali poslovanje Nigrada, pa vse od začetka leta odziva s strani podjetja ni bilo, pravi Auer. Zato je v marcu mestni svet zadolžil župana, da komisiji nudi zaščito ter da od Nigrada pridobi podatke. „A povsod smo naleteli na zaprta vrata. Vedno smo dobili pravno mnenje, napisano unikatno za vsa javna podjetja, da so edini, ki imajo možnost nadzora poslovanja javnih podjetij, nadzorni sveti. To je res, a mestni svet je nad nadzornim svetom in ima pravico dobiti podatke,“ opozarja Auer.
Plenjenje mesta se bo nadaljevalo
„Plenjenje se bo nadaljevalo in očitno nihče v tej državi ne bo storil nič glede tega. Sedimo v mestnem svetu in izgubljamo čas. Lahko izglasujemo kakršenkoli sklep in z njim zavežemo upravo. A če tega nato ne izpolnijo, za to ne odgovarja nihče,“ še ocenjuje Auer. Velika krivda je po njegovem mnenju tudi na mestnem svetu, ki ne opravlja funkcije, posamezni člani pa zasledujejo parcialne interese.