Delodajalec mora po zakonu, v primeru, da se delovni prostor ogreje na več ko 28 stopinj Celzija, tudi če samo občasno, zagotoviti delavcem ustrezno in primerno hlajenje. Izjema so seveda prostori, ki so imenovani vroči prostori, povsod drugod mora delavec dobiti ustrezno toplotno udobje.

Delavka v trgovini potrebovala zdravniško pomoč

Neznosna vročina, ki smo je bili deležni pretekle tedne, je marsikje poskrbela za vroče prostore, ki pa so jih nato na večini delovnih mest hladili z uporabo klimatskih naprav. Tako pa naj ne bi bilo v eni izmed modnih trgovin na Ptuju, kjer naj bi zaradi nedelovanja klimatske naprave v samem prostoru, ena izmed delavk minuli teden potrebovala celo zdravniško pomoč, poroča Štajerski Tednik. Sedaj naj bi bila trgovina, zaradi incidenta, tudi do nadaljnega zaprta.

In zakaj ponekod ne upoštevajo določil? “Ker običajno ne gre za stalno preseganje dovoljene temperature, lahko delodajalec izvede tudi začasne ukrepe, ki veljajo le v času prekoračenih najvišjih dovoljenih temperatur. Med temi so običajno najpogostejši organizacijski, na primer prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno, skrajni ukrep pa je lahko tudi prekinitev delovnega procesa,“ so za Štajerski Tednik pojasnili na Inšpektoratu RS za delo.