Onkološki bolniki bi se naj po prvih napovedih v novozgrajenem Oddelku za onkologijo zdravili že od letošnjega januarja. A naprave za obsevanje od odprtja oddelka še vedno čakajo na paciente.

Pred nekaj tedni smo poročali o tem, da se bodo lahko onkološki bolniki iz severo-vzhodne Slovenije na omenjenem oddelku zdravili od septembra dalje, a danes so na novinarski konferenci dejali, da se bo zagon prestavil v drugo polovico oktobra.

Najprej na vrsti težji bolniki

Kot je dejala strokovna direktorica UKC Maribor, Darja Arko, so dogovori med Onkološkim inštitutom Ljubljana in UKC Maribor sklenjeni. Najprej bodo na vrsti najtežji bolniki: rak dojk, pljuč in prebavil. Dodala je tudi, da so v teku administrativna dela in čakanje na dovoljenje, brez katerega ni možno pričeti z delom. Nanj bodo čakali predvidoma štiri tedne.

Najprej bodo pričeli s tremi pacienti na teden. V pomoč bosta specialist za radioterapijo in medicinski fizik iz Onkološkega inštituta v Ljubljani, dvakrat tedensko po nekaj ur.

Predvidene številke so se nekoliko spremenile

Čeprav je bilo sprva rečeno, da predvidevajo do konca leta 2017 zagotoviti kar 70 delovnih mest, se je sedaj ta potreba po kadru prestavila na leto 2019. Takrat naj bi namreč med drugim pet specializantov končalo specializacijo. Trenutno je zaposlenih 33 delavcev ter 11 na radioterapiji, kjer je sicer predvidenih 29 delovnih mest.

Prav tako je bilo rečeno, da bodo letno z radioterapijo zdravili okoli 1500 bolnikov. Đtevilo, ki so ga predvideli danes, pa je skoraj polovico manjše. Zdraviti nameravajo 800 bolnikov letno.

Kaj so počeli vse te mesece?

»Onkološka dejavnost poteka nemoteno, do sedaj je bilo obravnavanih okoli 6000 bolnikov, a ne na področju obsevanja,« je na vprašanje kaj so počeli od januarja, odgovorila Maja Ravnik, dr. med. in predstojnica oddelka. V tem času so prav tako sodelovali s Švico in Medicinsko fakulteto v Ljubljani, kateri so jim pomagali pri dodatnem izobraževanju.