Sezona gobarjenja se je že začela. V naslednjih tednih bomo lahko po gozdovih naleteli na poletne in druge gobane, nekatere vrste golobic, lisičke in na cel kup gob, ki niso užitne. Kot pravi Anton Poler, priznani slovenski poznavalec gob in rastlin ter član Gobarskega društva Lisička Maribor, pa lahko kakšno užitno gobo poberemo tudi v sadovnjaku: “Pod sadnim drevjem v travi rastejo rdečelistke, ki so užitne. Najdemo jih pod jablanami, slivami in pod drugimi cvetnicami.”
V višinskih predelih Pohorja gobe zdaj še ne rastejo
Mariborčani največ gobarijo na Pohorju, po gozdovih na območju Slovenskih goric in na Goričkem, kamor zahajajo zlasti po jesenske vrste gob. So pa na Goričkem, kot pojasnjuje Poler, zaradi obširnih listnatih gozdov in nižje lege idealna rastišča za nabiranje poletnega gobana. V katerih gozdovih pa imamo v teh dneh največ možnosti, da najdemo kakšno užitno gobo? “V tem trenutku v večini gozdov na Pohorju, ker gre za visoke hladne lege, gobe še ne rastejo. Tam se sezona nabiranja jurčkov začenja proti jeseni. V poletnem času sicer lahko kakšno gobo najdemo v nižinskih pohorskih gozdovih. Zdaj pa priporočam obisk nižinskih gozdov v Slovenskih goricah, kjer je največ možnosti, da naletimo na različne vrste gobanov, lisičk, na mlečnice pa bo potrebno še malo počakati.”
Zdaj pa priporočam obisk nižinskih gozdov v Slovenskih goricah, kjer je največ možnosti, da naletimo na različne vrste gobanov, lisičk, na mlečnice pa bo potrebno še malo počakati.
Po Polerjevem mnenju je sicer do zdaj za intenzivnejšo rast gob padlo premalo dežja. So pa v mesecu marcu gobarji nabrali precej marčnic, ki rastejo do maja, in to zlasti zaradi vlage, ki v zemlji ostane iz zimskega obdobja.
Na dan lahko naberemo le 2 kilograma gob in eno, ki je težja od dveh kilogramov
Spomnimo, da lahko v enem dnevu posameznik nabere največ dva kilograma gob in eno, ki je težja od dveh kilogramov. Prepovedana je uporaba pripomočkov za nabiranje gob, ki lahko poškodujejo rastišče ali podgobje, gobe je treba grobo očistiti že na rastišču, dovoljeno jih je prenašati le v trdni in zračni embalaži. Prepovedano pa je namerno uničevanje gob in podgobja.