Ministrstvo za kulturo je pred kratkim objavilo javni razpis za trajnostne obnove in oživljanja kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem. Na razpis bi mariborska občina prijavila dva projekta, med njima tudi delno obnovo Narodnega doma Maribor.
Kot poudarijo predlagatelji projekta, ki ga bodo na seji obravnavali mariborski svetniki, je investicija v obnovo in programsko opremo nujnega pomena: »Garderobe in zaodrje so v izredno slabem stanju. Stene in tlaki v prostorih s uničeni, vrata so potrebna obnove, strojne in elektro instalacije je nujno obnoviti. V prostorih ni opreme. Stopnišča niso urejena in so nevarna za uporabo«.
»V sklopu obnove Narodnega doma želimo obnoviti zaodrje, garderobe, maskirnice ter tako zagotoviti ustrezne pogoje za izvajanje procesov delovanja zavoda. V okviru tega projekta želimo izvesti tudi klimatizacijo ter prezračevanje dvorane Generala Maistra,« pojasnjuje Jernej Flajšman iz projektne pisarne Mestne občine Maribor.
Predvidena je tudi digitalizacija in razvijanje turističnih produktov. Ocenjena vrednost investicije na podlagi idejnega projekta znaša nekaj več kot milijon evrov, pri čemer bi občina sama prispevala približno 200.000 evrov. Časovnica v dokumentaciji je zastavljena tako, da bi se projekt v primeru odobritve izvajal v letih 2025 in 2026.
Podeljen status javnega zavoda
Pod okriljem Narodnega doma Maribora potekajo številni gledališki ter glasbeni programi in projekti, od orkestrskega, komornega in mladinskega cikla do številnih festivalov, kot so Festival Maribor, Festival Lent in Vilinsko mesto in abonmajskih programov, kot sta denimo otroški abonma Kekec in Abonma komedije. Doprinos pa je prepoznala tudi slovenska vlada. Minuli teden je na seji sprejela sklep, s katerim Narodnemu domu Maribor podeljuje status javnega zavoda v javnem interesu države.
Prepoznala je namreč, da dejavnost javnega zavoda, imenovanega Kulturno-prireditveni center Narodni dom Maribor, presega občinski pomen, saj med drugim zadovoljuje tudi potrebe prebivalcev sosednjih občin. Vlada je obenem sklenila, da ministrica za kulturo Asta Vrečko in Mestna občina Maribor skleneta pogodbo o sofinanciranju in obsegu obveznosti občine, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Kot so spomnili na ministrstvu za kulturo, Narodni dom Maribor že več kot 30 let pripravlja kulturni in umetniški program, ki presega lokalni in regionalni pomen. S svojo dejavnostjo tako vpliva na celotno regijo in ne le na mesto Maribor, delovanje zavoda pa posega v prostor vse države in pogosto tudi tujine. S približno 1800 prireditvami letno predstavlja javno kulturno dobrino širšega pomena, so prepričani na ministrstvu.