Nemalokrat se zgodi, da so v času kmetijskih opravil ceste v bližini njiv umazane od blata ali kmetijskih pridelkov, zaradi česar lahko to predstavlja tudi veliko nevarnost, še posebej za motoriste ali kolesarje. Spolzko cestišče je namreč eden izmed glavnih vzrokov za številne nesreče, saj vozniki ne računajo, da se bodo razmere na cesti v hipu spremenile.

Blatno vozišče namreč ob dežju hitro postane zelo nepredvidljivo in nevarno za udeležence v cestnem prometu – slabši je oprijem pnevmatik, podaljša se zavorna pot vozila…

Blato je potrebno odstraniti

Ali je torej vožnja z umazanimi traktorji, kombajni in drugo kmetijsko mehanizacijo sploh dovoljena smo povprašali na PU Maribor.

“Preden se vključi v promet na javni cesti s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del
ali druge zemljiške površine, mora voznik traktorja odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče. Onesnaženo cesto je treba nemudoma očistiti. Če tega ne stori ali ne more storiti onesnaževalec sam, cesto na njegove stroške očisti redni vzdrževalec ceste. Globa za oznesnaženje vozišča znaša 1.000 eur (Zakon o cestah),” so pojasnili na PU Maribor.