Domovi za ostarele so predvidoma namenjeni starejšim od 60 let in tistim, ki imajo težave pri vsakdanjih opravkih. Današnji domovi so višje kakovosti kot nekoč, prav tako pa dobro poskrbijo, da oskrbovanci dan preživijo čim bolj aktivno. Večina le-teh je sicer v lasti države, v zadnjih letih pa je zaznati porast zasebnih domov.
Tako kapacitete, cene in čakalne dobe se od doma do doma razlikujejo. Za vas smo preverili kakšne so čakalne dobe in cene v Mariboru.
V Domu Danice Vogrinec od 3 do 24 mesecev čakalne dobe. Cena dvoposteljne sobe z lastno kopalnico znaša od 17,15 evrov dnevno.
Dom Danice Vogrinec je največji socialno varstveni zavod v Sloveniji. V njem biva kar 809 stanovalcev. Kot nam je pojasnil direktor doma Marko Slavič je čakalna doba za sprejem v dom odvisna od potreb in želja stanovalcev: »Na enoti za demenco je čakalna doba 4 do 5 mesecev, na negovalni do 3 mesece,
najdaljša čakalna doba je za sprejem v enoposteljno sobo in znaša do 2 leti.«.
V preteklem letu so v dom prejeli 460 vlog za sprejem, realizirati jim je uspelo 244 sprejemov. Cena oskrbe na dan znaša 17,15 evrov. Mesečno je tako za dvoposteljno sobo, ki ima lastno kopalnico, potrebno plačati nekaj čez 500 evrov.
Za več posteljno sobo v Domu za starejše občane Tezno je potrebno počakati mesec ali dva.
V Domu za starejše občane Tezno trenutno biva 230 stanovalcev. Vse kapacitete so zasedene. Prav tako kot v Domu Danice Vogrinec je najdaljša čakalna doba za tiste, ki želijo enoposteljno sobo. Ti morajo počakati od 6 do 12 mesecev. Sicer je doba za dvoposteljno sobo 2-3 mesece, za več posteljno sobo pa mesec do dva.
»Število čakajočih potencialnih uporabnikov je nekaj 100, vendar tudi zato ker ljudje dajejo vloge v več domov ali na “zalogo”, ko bo čas. Zares aktualnih vlog, torej starostnikov, ki bi danes prišli v naš Dom pa beležimo 68,« pojasnjuje direktorica doma Jasna Cajnko. Cena oskrbe v standardni, dvoposteljni sobi znaša od 17,60 do 27,20 evrov dnevno.
Sprejem v dvoposteljne sobe v Domu pod gorco poteka tekoče. Na prostor v večini čakajo moški.
Dom, ki je zgrajen po principu gospodinjskih skupnosti, Dom pod gorco, nudi oskrbo 150 stanovalcem.
»Prav tako imamo na razpolago 30 oskrbovanih stanovanj, katera so v celoti zasedena,« nam je povedala Mihaela Strmčnik iz Doma pod gorco. Točnih podatkov o čakalnih dobah ni, se pa najbolj dolgo čaka na enoposteljne sobe. Na njih čaka 82 oseb, pa tudi 31 takšnih, ki se želijo preseliti iz dvoposteljne sobe. Na seznamu prosilcev za dvoposteljne sobe je 46 oseb.
Večina prosilcev je moških, saj je v domovih načeloma več žensk kot moških in je težje dobiti prosto moško posteljo. Cene za bivanje v enoposteljni – komfort sobi znaša od 30 pa vse do 40 evrov dnevno.
Za bivanje v dvoposteljni sobi s kopalnico in balkonom pa od 24 do 36 evrov.
V Sončnem domu na voljo tudi nadstandardne garsonjere. Na dvoposteljno sobo potrebno čakati od 14 do 60 dni.
Sončni dom na Pobrežju je namenjen 164 stanovalcem. Imajo 35 enoposteljnih in 55 dvoposteljnih sob.
Na voljo imajo tudi nadstandardno enoposteljno garsonjero in devet dvoposteljnih garsonjer. Za enoposteljno sobo je potrebno čakati od 6 do 12 mesecev, za hotelski – samostojni del pa do 6 mesecev. Vida Anžel iz Sončnega doma je dodala tudi, da je za dvoposteljno sobo potrebno čakati od 14 dni pa do 2 mesecev.
Cene dvoposteljnih sob znašajo od 21 do 33 evrov dnevno. Mesečno torej od 670 pa do nekaj čez 1000 evrov. Najdražja je garsonjera z balkonom za katero je potrebno odšteti 38 evrov dnevno, kar znaša na mesec 1154 evrov.