Mariborski mestni svet je danes v drugem branju naposled le sprejel odlok o načinu opravljanja javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, ki med drugim uvaja omrežnino za kanalizacijo. Predvideva tudi t.i. davek na dež, a ta ne bo stopil v veljavo še najmanj dve leti.
V proračun okoli 1,5 milijona evrov letno.
Sprejeti odlok pomeni podlago za zaračunavanje omrežnine, s katero se pri vodovodnih in kanalizacijskih sistemih pokriva stroške potrebnih zamenjav in izgradnjo infrastrukture. Cena za posamezno gospodinjstvo še ni določena, na občini pa računajo, da se bo iz tega naslova nateklo v proračun okoli 1,5 milijona evrov letno.
Odlok je bilo nujno potrebno sprejeti
Po besedah Saše Pelka iz Liste župana Andreja Fištravca je bilo odlok nujno treba sprejeti, da bi se izognili nadaljnjemu propadanju občinske komunalne infrastrukture in novim kaznim inšpekcije.
Odlok zajema tudi t. i. davek na dež oziroma urejanje padavinskih odpadnih voda z namenom varovanja javne kanalizacije in lažjega delovanja centralne čistilne naprave. Tako bo po novem treba plačevati za deževnico, ki se s streh hiš ali javnih površin zliva v kanalizacijsko omrežje.
Davek na dež se bo začel zaračunavati šele čez dve leti
Glede tega so imeli mestni svetniki številne pomisleke tudi danes, zato je župan Andrej Fištravec predlagal kompromis, ki je bil na koncu tudi sprejet – davek na dež se bo začel zaračunavati šele čez dve leti, ko bodo pripravljene ustrezne evidence uporabnikov in ko se bodo ti lahko na to tudi ustrezno pripravili.
Svetniška skupina SD je za lažjo uvedbo omrežnine predlagala delno občinsko subvencioniranje plačila, a občinski proračun tega po besedah direktorja mestne uprave Damjana Laha ne bi vzdržal. “Če je denar za potovanja na Kitajsko in odpravnine za direktorje mestne uprave, mora biti denar tudi za pomoč najbolj socialno šibkim meščanom,” je bil razočaran mestni svetnik SD Matej Žmavc.
Vodja svetniške skupine SMC Andrej Špenga je med drugim izpostavil “pretiranost” ukrepa možnega odklopa priključka z javne kanalizacije. “To, da nekoga odklopite, ker ne more plačati, je skrajno neresen, protiustaven ukrep,” se je strinjal predstavnik Liste za pravičnost in razvoj (LPR) Stojan Auer.
Župan je te trditve odločno zavrnil. “Nikomur ne bo po tem odloku izklopljena pitna voda,” je odgovoril in pojasnil, da je možna samo začasna prekinitev odvajanja porabljene vode v primeru ogrožanja zdravja ali okolja.
Omenjeni odlok, ki so ga v skladu z evropsko direktivo morale sprejeti tudi druge občine, so v Mariboru že nekajkrat neuspešno skušali spraviti skozi sito mestnega sveta, a so svetniške skupine stalno zavračale dodatno obremenitev občanov. V prvem branju so ga podprle samo ob pogoju, da se obenem sprejme kodeks upravljanja javnih podjetij. Tega mestna uprava še ni pripravila, zaradi česar je bila danes deležna številnih kritik. Obljubila je, da bo to urejeno, preden se začne zaračunavati davek na dež.
Dvig enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka
Mestni svetniki so danes tudi potrdili dvig enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka v Mestni občini Maribor s 105 na 130 evrov. Obenem so soglašali s spremembo pravilnika o plačah, sejninah in drugih prejemkih občinskih funkcionarjev, po kateri bodo odslej dobili plačane sejnine tudi predsedniki in člani svetov mestnih četrti in krajevnih skupnosti.
STA
Lokalno