Bobnar Marko Soršak Soki, ki v okviru dobrodelnega projekta 20 za 20 opremlja slovenske šole z glasbili, se naglo približuje stoti osnovni šoli, ki bo prejela njegovo pomoč. Ta teden je glasbila prejela že 70. šola. Projekt je že zdavnaj presegel vsa pričakovanja, saj se mu pridružujejo vedno novi podporniki.
Ta teden je Soki predal glasbila Osnovni šoli Dušana Flisa Hoče, kjer je tudi tamkajšnji župan Marko Soršak kupil kitaro, ter Osnovni šoli Slave Klavora Maribor, kjer se je v sodelovanje med drugim vključilo podjetje Štajerski avtodom.
Navdušenje podjetij nad projektom
Čez približno dva meseca naj bi dosegli že 80 šol. Po besedah Sokija bo to posebna priložnost, saj bodo takrat šolo obdarila tri vodilna svetovna podjetja, ki izdelujejo glasbila. To so japonski Tama in Ibanez ter kanadski Sabian. “Tega smo deležni samo v Sloveniji, ker so bili tako zelo navdušeni nad našim projektom,” je povedal za STA.
Dobrodelni projekt nosi ime 20 za 20, ker ga je bobnar skupine Elvis Jackson začel po tistem, ko je deloval 20 let na slovenski glasbeni sceni. Osrednji namen projekta, ki ga je med drugimi podprl tudi predsednik republike Borut Pahor, je zagotoviti mladim kakovostno glasbeno izobraževanje, s tem da se osnovne šole ustrezno opremi z glasbenimi inštrumenti.
Odzivi so izjemni
Rezultati se kažejo še na številnih drugih področjih. “Odzivi so zelo ganljivi. Starši in učitelji mi pišejo, da se otrokom izboljšujejo ocene, da je večja interakcija med učitelji in učenci, da se bolj socializirajo, da se naučijo delati v skupini, da nastajajo nove šolske glasbene skupine, ki nastopajo tudi zunaj svojih šol. Mnogo novih talentov se je odkrilo, povečuje se zanimanje za glasbo in šole že razpisujejo avdicije, ker je toliko zanimanja,” je povedal Mariborčan Soki.
Po njegovem prepričanju je glasba v človekovem izobraževanju in razvoju prav tako pomembna kot druge vsebine, a šole pogosto niso ustrezno opremljene za to. “Glasba je na primer prav tako pomembna kot šport. Prav je, da imajo otroci možnost, da se seznanijo z vsemi možnostmi. Otroci pa se nato sami odločijo, kaj jim bolj leži,” je dejal. “To je glavni namen tega projekta. Hkrati je projekt zastavljen tako, da povezuje ljudi, da ljudje pomagajo drug drugemu,” je dodal.
STA