V celem svetu, tudi pri nas, beležimo porast uporabe novih sintetičnih drog. Milan Krek iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje nam je povedal, da so droge žal velikokrat dostopne in poceni: »Žal pa o njih vemo le malo, kar velja tudi za uporabnike drog.«. Nacionalni forenzični laboratorij GPU-MNZ je v letu 2014 analiziral 59 novih psihoaktivnih snovi (PAS), od tega je bilo kar 38 takšnih, ki so se v Sloveniji pojavile prvič. V preteklem letu pa so analizirali nove snovi v več kot 100 primerih.
Uživalci v kombinaciji droga-alkohol izgubijo razsodnost
Miran Šadl iz PU Maribor nam je dejal, da v Mariboru še vedno tako kot prejšnja leta beležijo največjo razširjenost prepovedane droge konoplje, rastline, bolj znane pod imenom marihuana. Poleg tega beležijo upad heroina. »Zaznavamo, da uživalci prepovedanih drog vedno več konzumirajo kokain, amfitamine, MDMA, ecstasy, se pravi, da so v porastu stimulansi,« še pojasnjuje Šadl.
Največ kaznivih dejanj je povezanih s prepovedano drogo heroinom, ki spada med depresorje, in prej omenjenimi drogami, zaradi katerih uživalci, v povezavi z alkoholnimi pijačami, izgubijo razsodnost in oblast nad seboj. »Porasta zastrupitev s PAS v zadnjih štirih letih nismo zabeležili, še vedno vodi in nam povzroča dosti več preglavic akutni alkoholni opoj,« nam je dejal dr. Matej Bernhard, kardiolog na kliniki za interno medicino UKC Maribor.
Vrnitev v normalno življenje je izredno težka
Prepovedane droge naj bi v življenju uživalo okoli 28 odstotkov ljudi v starosti od 15 do 64 let. V starostni skupini 15 – 24 let  uporabljajo konopljo v 27,3%, kokain 3,9%, ekstazi ali amfetamine 3,8%, heroin 0,7% in nove droge 1,8% odstotkov prebivalstva. Dr. Krek odsvetuje uporabo drog: »Droge lahko radikalno spremenijo življenje in mlade potisnejo na obrobje družbe, od koder pa je vrnitev izredno težka in jo zmorejo le redki. V življenju je toliko zanimivih načinov preživljanja prostega časa, da ni nobene potrebe po uporabi drog.«.
Za mlade posebej zanimive psihoaktivne snovi, kupljene na črnem trgu.
V PAS, kupljenih na črnem trgu in preko spleta, so pogosto nezaželene primesi, ki so izredno nevarne. Za mlade so še posebej privlačne, saj so zelo ugodne. »To pomeni drugačne učinke in tveganja ter večjo možnost zastrupitve ali predoziranja. Največkrat jih mladi naročijo preko spleta in smatrajo, da niso nevarne. Vemo, da temu ni tako, zato je pomembno, da nevarne substance hitro odkrijemo in da o njihovi nevarnosti hitro obveščamo,« pojasnjujejo v DrogArtu.
Raziskavo o uporabi drog so opravili tudi v DrogArtu: »V naši raziskavi o uporabi novih psihoaktivnih snovi iz leta 2014/2015 smo ugotovili, da je pri nas najbolj razširjena uporaba sintetičnih katinonov, nove droge, ki posnemajo učinke spida in ekstazija,«.
Brezplačno testiranje, v Mariboru nameravajo vzpostaviti lokalno terensko ekipo.
V sodelovanju z društvom DrogArt in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje so v okviru mednarodnega projekta I-SEE vzpostavili točko v Infopeki za sprejem vzorcev PAS, za namen testiranja. Testiranje je brezplačno, na rezultate se čaka od 2 tedna do 2 meseca. Tako lahko vsak delovni dan od 10. do 18. ure in v petek do 16. ure prinesete vzorec na laboratorijsko analizo povsem anonimno. V Mariboru so zadnji mesec začeli bolj intenzivno obiskovati teren, tako, da konkretne informacije šele pridobivajo. Nameravajo vzpostaviti lokalno terensko ekipo.