V prvi polovici aprila smo bili priča nenavadnemu dogodku, labodji par si je namreč prostor za gnezdenje izbral ob sprehajalni poti na Lentu. Izleženih jajc je bilo vedno več in na koncu je labodka sedela že na sedmih jajcih ter jih materinsko ščitila. Mestna občina Maribor je nato tudi poskrbela, da so labode vsaj nekoliko zaščitili ter hkrati opozorili ljudi, da naj bodo previdni in labode pustijo kar se da pri miru, da lahko gnezdijo v miru. V zadnjih dveh mesecih je labodka postala prava lentovska atrakcija pri kateri so se ustavljali mimoidoči, nekateri so se usedli na klop ob gnezdu in mirno opazovali čudež narave.
Že ob začetku gnezdenja so pri Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije povedali, da je čas izvalitve jajc približno pet tednov. Tako so tedni minevali, jajca pa še vedno neizležena. Zato smo se obrnili na Tilna Basleta, varstvenega ornitologa, ki nam je povedal, da valjenje resnično poteka že predolgo ter da bi se naj izvalitev zgodila približno 35 dni po izvaljeni zadnji jajci.
Podobna situacija tudi v Bresternici
“Ne vemo točno kaj bi lahko bil razlog za, najverjetneje, neuspešno valitev. Načeloma naj prostor ne bi vplival na sam potek, prav tako je bilo opaziti, da ptica večino časa sedi na jajcih in pridno gnezdi,” je povedal Basle ter dodal, da bo ptica verjetno kaj kmalu prenehala z gnezdenjem, saj verjetno sama že ve, da je nekaj narobe. “Ptica je imela sedem jajc, čez čas jih je bilo zgolj pet, verjetno je bilo z dvema nekaj narobe in ju je že sama odstranila. Razmišljamo, da se bo enako zgodilo še s preostalimi.”
Neuspešna valitev labodov bi se naj dogajala tudi pri Bresternici, kjer si je labodji par za gnezdenje prav tako izbral precej urbano okolje. “Če se bo to morda ponovilo še prihodnje leto, bo treba razmisliti, če je kaj narobe z okoljem,” je še dodal Basle.