Za nami so hladni zimski dnevi, takšnih kot v Mariboru že dolgo nismo bili vajeni. Vsako leto pa se v MO Maribor srečajo tudi z odškodninami zaradi padcev na zaledenelih javnih površinah. Oškodovanci imajo tri leta časa, da vložijo odškodninski zahtevek.
Na Snagi, so za lansko zimsko sezono 2016/2017 prejeli pet odškodninskih zahtevkov, za aktualno sezono še niso prejeli nobenega. Na vprašanje koliko je znašala najvišja odškodnina, smo prejeli odgovor: »Tega podatka nimamo, saj nam vse postopke vodi na javnem razpisu izbrana zavarovalnica, ki upravičene odškodninske zahtevke poravna iz naše zavarovalne police.« Medtem so bili na MO Maribor v letu 2016 vloženi trije zahtevki, v preteklem letu dva. Najvišja višina odškodninskega zahtevka v letu 2016 znaša 21.254, v preteklem letu 13.648 evrov. Do sedaj je bila plačana zgolj ena, v višini 3.000 evrov. Vprašanja smo naslovili tudi na Nigrad, a odgovorov še nismo prejeli.
Mnogo ljudi »poskusi svojo srečo«
»Opažamo, da se občani na zimske razmere ne pripravijo ustrezno, to pomeni, da ne obujejo obutve, ki bi preprečevala zdrse in padce, ampak so v povprečju obuti skoraj spomladansko. Podobno je stanje tudi v prometu, na kar dnevno opozarjajo prek medijev z DARS-a. Vlaganje odškodninskih zahtevkov je v nekaterih primerih postal že skoraj šport in na takšen odnos ne moremo pristati,« nam pove Petra Hercog iz Snage. Ob tem dodaja, da se zagotovo zgodijo padci, pri katerih so oškodovanci upravičeni do odškodnin, mnogo pa je tudi takšnih, ki pač »poskusijo svojo srečo«.
Tudi v Nemčiji in Avstriji je poznano, da so ob vstopih v mesto obvestilne table, ki obveščajo, da v njihovem mestu ob snežnih padavinah ne uporabljajo materiala za posip in da se morajo temu vsi prilagoditi. Hercogova meni, da ukrepi ohranjajo okolje zdravo in čisto, saj je znano, da ima tudi posipni material negativne posledice na okolje.