Vlada je na današnji seji sprejela sklep o finančni podpori aktivnostim za vzpostavitev proizvodne cone Hoče-Slivnica, so predstavniki vlade sporočili preko Twitterja in dodali, da so s tem obseg sredstev, ki so namenjeni za dodatne začasne ukrepe razvojne podpore za problemska območja z visoko brezposelnostjo, povečali za deset milijonov evrov.

V obrazložitvi vladnega predloga je med drugim zapisano, da se je pri dosedanjem izvajanju ukrepov razvojne podpore na območju Maribora s širšo okolico in privabljanju investitorjev pokazalo, da na tem območju ni pripravljenega zemljiškega kompleksa, ki bi ga bilo mogoče ponuditi večjim investitorjem.

Čeprav v predlogu konkretni razlogi za takšno odločitev vlade niso zapisani, je ta povezana z načrti okoli vzpostavitve proizvodnje avtomobilskega giganta Magna, ki naj bi na tem območju vzpostavil večjo ličarsko proizvodnjo in v prihodnosti zaposlil celo do 3000 ljudi.

Gre za območje med mednarodnim letališčem Edvarda Rusjana in industrijsko cono v Hočah, ki je neposredno ob avtocestnem križišču dveh pomembnih evropskih prometnih koridorjev, ki povezujeta Dunaj, Budimpešto, Zagreb in Ljubljano. Ob tem na gospodarskem ministrstvu poudarjajo idealen prostor v velikosti okoli 100 hektarjev, ki se lahko pohvali z odlično geostrateško lokacijo za vzpostavitev proizvodne cone oziroma za izvajanje dejavnosti večjih domačih ali mednarodnih podjetij.

Da naj bi se graška Magna Steyr, ki je del avtomobilskega giganta Magna International in v prihodnjih dveh letih načrtuje zaposlitev 3000 novih ljudi, resno spogledovala s selitvijo dela proizvodnje in postavitvijo večjega ličarskega obrata, je nedavno prvi poročal Večer. V občini Hoče-Slivnica so medtem že začeli s postopki za spremembe prostorskega načrta, na ministrstvu za gospodarski razvoj pa doslej načrtov niso želeli komentirati.

Čeprav je bil v nedavnem pogovoru za Večer o vsem skupaj redkobeseden tudi premier Miro Cerar, pa je vseeno povedal, da je gospodarsko ministrstvo v zvezi s tem veliko na terenu, gre za vprašanje zemljišč in dovoljenj, zato je postopke treba pospešiti.

Kot je še dejal, je zaradi interesa vlade in lokalnega okolja, da zadeve pripeljejo do konca, smiselno o projektu v tej fazi čim manj govoriti. Vlada si sicer po njegovih besedah z vsemi razpoložljivimi možnostmi v okviru zakonodaje prizadeva, da bi v Maribor in okolico pripeljali tuje investitorje in več delovnih mest.

STA