V Mariboru pred Hišo Stare trte domuje najstarejša trta na svetu, ki je vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov. »Stara trta je zelo posebna, saj je to, da še vedno raste in daje grozdje, neverjeten splet okoliščin. Ta trta bi morala že vsaj pet krat biti uničena, odžagana, požgana, pa je še vedno živa,« pojasnjuje Jernej Lubej iz Hiše Stare trte, ki najstarejšo trto na svetu opisuje kot trdoživo, neumorno, mladostno starko.
Potomka Stare trte raste tudi v največjem vinskem muzeju na svetu
Potom protokola je bilo mestom, posameznikom in skupnostim podarjenih že več kot sto cepičev, ki so zrasli v potomke Stare trte. Nekaj najpomembnejših lokacij sajenja Stare trte: največji vinski muzej na svetu v Parizu, Vatikanski vrtovi, Praški grad in Evropski parlament v Strasburgu. V Sloveniji raste že na tisoče potomk, saj se vsako leto ob rezu, ostale vejice Stare trte, ki niso podarjene potom protokola, razdelijo med obiskovalce.
»V Mariboru imamo z najstarejšo trto na svetu, z tisočletno tradicijo pridelave vina na Piramidi in z Vinagovo mestno kletjo, izjemen potencial za razvoj turizma. Kako je to mogoče izpeljati v praksi  je lepo vidno 15 km severneje od našega mesta,« še ob koncu doda Lubej.
Nekaj najbolj znanih prejemnikov steklenic Stare trte:
Nekdanji Kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger, Tibetanski duhovnik Dalajlama, predsednik Ruske federacije Vladimir Putin, Michel Platini,  Papež Janez Pavel II., japonski cesar Hirohito, nekdanji ameriški predsednik Bil Clinton, češki predsednik Miloš Zeman,  dunajski župan Michael Hoipl, Kim Jong-un, vrhovni vodja DLR Koreje, Gari Kimovič Kasparov, Sergey Viktorovich Lovrov, zunanji minister Ruske federacije, Nj. eksc. Katia Godinho Gilabert, veleposlanica Brazilije, Družina Henkel in Matevž Lenarčič, ki je preletel zemeljsko oblo z ultra  lahkim letalom.
Vino potomke prejela kraljica Elizabeta II
Pred osmimi leti je angleški kraljevi par, kraljica Elizabeta II. in vojvoda Edinburški, obiskal Ljubljano. »Steklenička vina, ki jo je par prejel v dar, je s trte, ki jo leta 1990 dobilo v dar mesto Ljubljana in raste na Ljubljanskem gradu. Tako sta dobila v dar vino potomke najstarejše trte,« so nam povedali na MO Maribor.