Minister za okolje, podnebje in energijo, Bojan Kumer, je v oddaji “Ob osmih”  za RTVSLO predstavil državne ukrepe za obvladovanje cen energije v luči trenutnih izzivov na energetskem trgu. “Cene so sicer še vedno višje kot pred ukrajinsko krizo, a jih obvladujemo s kratkoročnimi in srednjeročnimi ukrepi,” je poudaril minister.

Danes se giblje cena električne energije med 130 in 160 evri za megavatno uro, medtem ko je za gospodinjstva cena regulirana na 100 evrov. V preteklem tednu je vlada znižala cene, ko je odpravila prispevek za obnovljive vire energije, saj so ugotovili, da lahko to vpliva na znižanje inflacije, je pojasnil Kumer Minister Kumer je prav tako opozoril, da je cena plina nižja kot v enakem obdobju lani, čeprav je Slovenija odvisna od uvoza plina, predvsem iz Alžirije. ”Si pa prizadevamo, da bi to povečali na približno polovico, napoveduje Kumer. “To pomeni, da bi imeli zanesljivo oskrbo z zemeljskim plinom za vse zaščitene in ranljive skupine, gospodinjstva in tudi za male poslovne odjemalce,” je povedal.

Zaradi takšnih spodbud vlade je tudi varčevanja z energijo manj od pričakovanj. Minister Kumer meni, da morda zaradi trenutno ugodnih cen elektrike in plina ljudje ne čutijo pritiska na svojih računih, kar lahko zmanjša motivacijo za učinkovito rabo energije. Kljub temu pa poudarja, da si želijo spodbujati učinkovito rabo energije, ne pa visokih cen, ki bi s tem motivirale varčevanje.

Slovenija ima vetrni potencial, a pomembno sodelovanje z lokalnimi skupnostmi

V smeri obnovljivih virov energije se ministru Kumerju zdi pomembno izkoristiti vetrni potencial Slovenije. Kljub nekaterim nasprotovanjem postavitvi vetrnic na Pohorju poudarja, da je ključno sodelovanje lokalnih skupnosti. ”Treba je najprej zagnati pogovore z vodstvi lokalnih skupnosti, torej župani, mestnimi in občinskimi sveti. Na koncu imajo seveda vedno prav ljudje. Če ljudje tega ne sprejmejo, energetske infrastrukture tam ne bo in bo treba pač iskati druge, alternativne poti.”

Glede spodbud za lastnike sončnih elektrarn se pripravljajo spremembe. Namesto trenutne sheme NET meteringa, ki se izteka konec leta, minister Kumer napoveduje nov pristop. ”Po novem bomo šli po sistemu ‘ready to go’. Investitorji bodo morali imeti gradbeno in ostala dovoljenja že pridobljena, da bodo lahko hitro počrpali dodeljena sredstva. Zdaj se je namreč dogajalo, da so bila sredstva dodeljena, ne pa tudi počrpana,” še pojasni za medij.