Skorajda ni mamice, ki je rodila v mariborski porodnišnici in ni spoznala sestre Vesne Mahmutović. V UKC Maribor se je znašla leta 2002 na počitniški praksi, pet let kasneje se je zaposlila na Oddelku za perinatologijo. »To je sanjska služba. Imam bolj občutek, da je to poslanstvo,« nam je dejala v pogovoru in dodala, da tudi, če jutri zadane sedmico, zagotovo ostane na tem delovnem mestu.

Najprej so nas zanimali plusi in minusi tega dela. Povedala nam je: »Že sam prihod otroka je eden izmed najlepših dogodkov. To, da si lahko v neposredni bližini z novorojenčki in novopečenimi mamicami, je zares lepo. Vsak dan se naučimo česa novega. Zagotovo je pozitivno tudi to, da imam dobre sodelavke, da se dobro počutim v njihovi družbi.« Kot velik minus pa, kot priznava, šteje to, da vse jemlje preveč osebno. Dnevno se dogaja, da je potrebno bodisi zaradi zdravljenja zlatenice ali kakšnega drugega razloga, mamico ločiti od otroka. Takrat ni hudo le mamici, temveč tudi njej.

Pomembno, da se mama ne počuti zgolj številka

»Če mami, po tem, ko je nameščena na oddelek, vsaj malo bolj približamo potek njenega bivanja pri nas in kako bomo prvi dan skrbeli za otroka, je vse veliko lažje,« opisuje in poudari, da je najbolj pomembno, da se nobena mamica ne počuti zgolj številka. Zaveda se, da je vedno pomemben prvi vtis. »Pa tudi ne le verbalna, temveč tudi neverbalna komunikacija. Mamica bo zaznala lažen nasmeh.« Ne glede na vse, se trudi vsem mamicam nuditi čim več informacij. Sama osebno največ pozornosti namenja mamicam dvojčkov, invalidnim materam ter mamicam z bolnimi otroki. »Tam, ko k sreči vse gladko poteka, nimaš veliko storiti. Pomembno pa je, da vedo, da smo jim vedno na voljo.«

Strah, da bi bil otrok lačen

Največje težave so pri dojenju oz. hranjenju otroka: »Prva skrb vsake mame je, da njen otrok ne bi bil lačen in ali bo sploh imela dovolj mleka. Zato je pomembno, da mamicam predstavimo kako sploh nastaja mleko in jim damo vedeti, da otroka ne bomo pustili lačnega. Gre za situacije, ko se stanje iz ure v uro spreminja. Ob rojstvu otroka ni priloženih navodil, vsak otrok je drugačen, vsaka mama je drugačna.«

Žal pa pride tudi do trenutkov, ki si jih nihče ne želi. Takšni dogodki jo osebno zelo prizadenejo. »Včasih potrebujem par dni, da jih predelam. V tistem trenutku je potrebno mami ponuditi podporo in ji pomagati.« Vsak prihod iz sob, kjer starši niso deležni pozitivnih novic, jo stre. Priznava, da se v takšnih trenutkih, po tem, ko zapusti sobo, zlomi.

Ponosna in hvaležna

Veliko porodnic Vesno opisuje kot angel mariborske porodnišnice. In kako sprejema takšne komentarje? »Dandanes živimo v svetu, ko najpogosteje slišimo kritike, zato mi besede, ki sem jih deležna, zares ogromno pomenijo. Ko nekje prebereš svoje ime, pozitivne besede, si zares hvaležen. Ponosna sem. Hkrati, ko naletiš na kakšno kritiko, mi je žal za vse, ki so imele negativne izkušnje. Seveda nikoli ne moreš zadovoljiti vseh, sploh tako ranljive populacije kot so novopečene mamice.«

»Otroci so zame vse, otroci so moji angeli«

Z veliko porodnicami vzpostavi posebne vezi in otroke, v večini preko družabnih omrežjih, spremlja tudi kako odraščajo: »Dnevno mi mamice pišejo, se zahvalijo, mi pošiljajo slikice svojih otrok, včasih se obrnejo po nasvet. Žal včasih ne morem vsem odgovoriti, a sem vsakega sporočila zares vesela. Rada spremljam otroke kako odraščajo.«

Hvaležna je tudi, da dela v takšnem kolektivu. »Zdrav odnos v kolektivu je izjemno pomemben,« priznava in doda, da s svojimi sodelavci preživi veliko časa, pogosto več kot z družinskimi člani: »Zato mi največ pomeni, da imam dobre sodelavke, s katerimi se lahko pošalimo, družimo in izmenjujemo znanja. Imamo dober odnos z vsemi enotami, pediatri, ginekologi.. Imamo super šefe, zato je veliko lažje in to se odraža tudi na meni in ostalih.«

Mamice nikar ne pozabite nase

Dejstvo je, da se z rojstvom otroka nekatere stvari spremenijo. Na tem mestu želi Vesna opozoriti, da mamice nikar ne smejo pozabiti nase: »Z vsakim novim otrokom, ki se rodi, se rodi tudi mamica. Novo življenje, pa seveda tudi novi problemi. Otrok postane glavna skrb. Mame pa morejo pomisliti tudi nase in na svojo psihično ter fizično zdravje.«

Novinarka Tea Tošić Golob: “Na tem mestu, bi se rada Vesni zahvalila tudi sama. V porodnišnici sem skupaj s hčerkama preživela kar mesec dni in zaradi nje, je bilo moje bivanje tam, veliko lažje. Poskrbela je, da me je spravila v smeh, ko mi je bilo težko in me bodrila. Na sliki je le eden izmed neštetih trenutkov, ko mi je pričarala nasmeh na obraz.”