Na Slovenskem imamo dolgo tradicijo postavljanja jaslic. Med ljudmi so najbolj razširjene jaslice, ki prikazujejo Kristusovo rojstvo in jih postavljamo v času božiča. V teh jaslicah je v ospredju sveta družina, poznamo pa še druge vrste jaslic, med katerimi so tudi tako imenovane pashalne oziroma velikonočne jaslice. Te so precej redke po naših župnijah, opisujejo pa celotno Jezusovo življenje; od oznanjenja do vstajenja. Pokažejo in razložijo glavne dogodke njegovega življenja na jasen, preprost in interaktiven način. 

[[image_1_article_63994]]

Prikazujejo celoten evangelij 

Tovrstne jaslice so letos prvič postavili v župnijski cerkvi v Lenartu. Kot nam je povedal tamkajšnji župnik Marjan Pučko, so jih iskali daleč naokoli, Pučko jih je pred leti videl  v Italiji, kjer so jih zdaj tudi kupili. Istočasno je ena od lenarških družin, ki je obiskala sorodnike v Nemčiji,  s seboj prinesla osnutek tamkajšnjih velikonočnih jaslic. Povedala je, da so tudi v Nemčiji izredno redke. 

"Vsi smo v današnjem času avdio-vizualna bitja in vsaka takšna upodobitev nam pomaga pri osebni veri, da lažje molimo."

Še pred nakupom je župnik Pučko svojo namero predstavil na seji župnijskega pastoralnega sveta, ki je nakup tudi potrdil. "Jaslice prikazujejo celotni evangelij; od oznanjenja do velikonočne skrivnosti. Ko ljudje berejo evangelij, lahko ob jaslicah vizualno lažje podoživijo celotno zgodbo. To, kar je bil tudi namen sv. Frančiška Asiškega. Lansko leto smo obhajali 800-letnico njegovih jaslic.Smo v letu molitve in mislim, da tudi jaslice pomagajo k temu, da božjo besedo beremo bolj poglobljeno, jo bolje razumemo in slišimo s srcem," razloži Pučko.  

[[image_2_article_63994]]

Na ogled bodo do binkošti 

Jaslice na slikovit in zanimiv način prikazujejo vse pomembnejše postaje Kristusovega življenja; od oznanjenja, njegovega rojstva, prvega čudeža v galilejski Kani, napoved starčka Simeona in prerokinje Ane, da je Jezus božji sin, do Jezusovega učenja, krsta, prihoda v Jeruzalem, zadnje večerje, umivanja nog, obsodbe, molitve na Oljski gori, samomora Jude, žreba vojakov za Kristusova oblačila, bičanja, srečanja z Veroniko, križevega pota, smrti na križu, položitve telesa Mariji v naročje, položitve v grob in vstajenja. 

[[image_3_article_63994]]

Jaslice bodo na ogled do praznika binkošti, ki je letos v nedeljo, 19. maja. Teden dni kasneje, 26. maja, bo v Lenartu prvo sveto obhajilo. Prvi odzivi župljanov so zelo pozitivni, še pove Marjan Pučko in doda: "Jaslice vidim v smislu nadgradnje božiča. Da ga znamo povezati s praznikom velike noči."