Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je na včerajšnji seji, kljub kar 3,5 milijona evrov visoki izgubi že po štirih mesecih, potrdil finančni načrt za letos. Ob tem so novemu direktorju Vojku Flisu, za katerega je bila to prva seja sveta zavoda, naložili, da pripravi rebalans načrta, če se ta izkaže za potrebnega.

Primopredaja poslov ni bila opravljena korektno

Člani sveta zavoda so se uvodoma seznanili z dejstvom, da dosedanji v. d. direktorja Janez Lavre s svojim naslednikom, kljub Flisovim pozivom, ni opravil pisne primopredaje, pač pa je predlagal zgolj ustno, pa še to po pozivu prihajajočega direktorja. Kot je povedal Flis, Lavreta na dan njegovega prevzema bolnišnice sploh ni bilo v hiši.

Svet zavoda pod vodstvom Ljuba Germiča, ki se mu septembra izteka mandat, je takšno ravnanje ocenil kot neodgovorno in nedopustno, zato je Lavreta, ta se je že vrnil na čelo slovenjgraške bolnišnice, pozval, da primerno opravi primopredajo, o čemer bodo seznanili tudi ministrstvo za zdravje.

Priprava informacij o tveganjih

Flis je sicer povedal, da se je v petih dneh, odkar je prevzel UKC Maribor, pogovoril z vsemi sodelavci v ožjem vodstvu in drugimi, ki imajo kakršna koli posebna pooblastila, ter jim naročil, da pripravijo analizo stanja in poročilo o delu v zadnjih dveh letih. Ob tem pričakuje tudi pripravo informacij o morebitnih tveganjih. Glede na počitniški čas vseh poročil doslej še ni prejel.

Finančni načrt še ne bo izboljšal razmer

Svet zavoda je tokrat še imel veliko razumevanja za novega direktorja, ki ne more nositi posledic tega, kar se je dogajalo v preteklosti, a je dejstvo, da danes sprejeti finančni načrt in poročilo o poslovanju v prvih štirih mesecih letos ne gresta skupaj in da je že zdaj jasno, da tudi ukrepi, ki so v načrtu predvideni, ne bodo izboljšali razmer.

Finančni načrt namreč predvideva uravnoteženo poslovanje ob 190,5 milijona evrov prihodkov in odhodkov, po drugi strani pa je bolnišnica že do konca aprila ustvarila za dobrih 3,5 milijona evrov izgube.

Manjka denar za delovanje onkološkega oddelka

Kot je svetu zavoda pojasnjevalo vodstvo bolnišnice, jim največje težave predstavljajo v celoti nepokriti povečani stroški dela, kjer je v zadnjem letu prišlo do treh zakonskih sprememb, zaradi katerih so se ti na letni ravni povečali za 6,1 milijona evrov. Manjka jim tudi denarja za delovanje nove urgence ter novega onkološkega oddelka.

Pozabili se prijaviti v stečajno maso

Ob vseh naštetih razlogih za višje odhodke v bolnišnici kot razlog za take razmere navajajo tudi znižanje prihodkov zaradi znižanja cen zdravstvenih storitev. Tudi vsi varčevalni ukrepi pa ne bodo pomagali, če UKC Maribor ne bo bolj odgovorno ravnal z denarjem, so opozorili člani sveta in med drugim omenili 17.000 evrov, brez katerih so ostali, ker se nihče od odgovornih ni odzval v primeru stečaja enega od podjetij ter pravočasno prijavil terjatve v stečajno maso.

Zmotilo jih je tudi neodgovorno ravnanje prejšnjega v. d. direktorja, ki vse od lanskega septembra ni reagiral na sodno odločbo v enem od odškodninskih primerov, visoko kar 134.000 evrov, svet zavoda pa o tej zadevi vse do junijske seje sploh ni bil seznanjen.

Flis bo lahko še naprej predaval na univerzi

Člani sveta zavoda so novemu direktorju tudi izdali soglasje, da bo lahko še naprej opravljal tudi pedagoško delo na mariborski medicinski fakulteti in fakulteti za zdravstvene vede ter štiri ure tedensko sprejemal bolnike v ljubljanskem Kirurškem sanatoriju Rožna dolina.

STA