Skupna služba civilne zaščite in požarnega varstva Maribor je na podlagi Ocene ogroženosti za Mestno občino Maribor pripravila osnutek načrta zaščite in reševanja ob nesreči zrakoplova. Osnutek načrta, ki ga je MOM objavila na svoji spletni strani, določa postopke, odgovornosti in potrebne ukrepe za učinkovito obravnavo nesreč, ki bi lahko prizadele območje občine.
Vpogled v delni načrt je možen na sedežu Skupne služba civilne zaščite in požarnega varstva, Skupne občinske uprave Maribor, Cesta proletarskih brigad 21, 2000 Maribor, po predhodni najavi. Podaja strokovnih pripomb in predlogov je možna 30 dni od objave naznanila, tj. do 14. februarja.
Večja verjetnost za nesreče je na območju Tezna in Razvanja
Nesreča zrakoplova se nanaša na dogodek, v katerem letalo doživi izredne razmere, ki povzročijo škodo, poškodbe ali smrt potnikov in posadke. To lahko vključuje različne vrste nesreč, kot so trki med letali, zrušitve zaradi tehničnih okvar, napak pilota, vremenskih pogojev, napadov ali drugih dejavnikov. Največje tveganje za nesrečo na območju Mestne občine Maribor predstavlja zrušitev letala zaradi tehničnih okvar, napake pilota, vremenskih pogojev in kriminalnih dejanj, je zapisano v dokumentu.
»S stališča nevarnosti nastanka nesreče zrakoplova je zaradi prometa v zračnem prostoru ogroženo celotno območje Mestne občine Maribor. Mogoče so nesreče manjšega in večjega obsega. Večja verjetnost za nastanek nesreče zrakoplova večjega obsega je na območju Mestne četrti Tezno in Krajevne skupnosti Razvanje, saj le ta območja ležijo neposredno v bližini območja mednarodnega letališča Edvarda Rusjana Maribor,« ugotavljajo v osnutku in ob tem pojasnijo, da se kar 85 odstotkov nesreč zrakoplovov pripeti na letališčih ali v njihovi neposredni bližini pri vzletih in pristankih.
Osnutek načrta temelji na nacionalnih zakonih in predpisih ter vključuje ukrepe za obveščanje javnosti, alarmiranje in aktiviranje intervencijskih enot. Za operativno vodenje intervencij so zadolženi poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Maribor, Štab CZ ter Gasilska brigada Maribor, ki deluje kot osrednja gasilska enota.
Načrt pokriva različne možne scenarije, od nesreč na letališču Edvarda Rusjana Maribor in v njegovi bližini do nesreč na naseljenih območjih ali težko dostopnih terenih. Velik poudarek je namenjen ravnanju ob večjih nesrečah, kjer lahko pride do požarov, eksplozij ali uhajanja nevarnih snovi, kar zahteva hitro evakuacijo prebivalcev.
Evakuacija ogroženih prebivalcev
Kot izhaja iz osnutka načrta se evakuacija izvaja le v primeru radiološke nesreče, ko pride do izpusta radioaktivnih snovi v zrak oz. na podlagi meritev na terenu. Evakuacijo lahko odredi župan oziroma poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Maribor. Operativno jo vodi štab CZ občine s pomočjo enot CZ, JGS Maribor ter pripadnikov ZRP, pripadnikov Policijske uprave Maribor:
Prebivalci na ogroženem območju so o nevarnosti obveščeni preko sredstev javnega obveščanja in letakov na terenu. V obvestilih bodo navedena naselja, katerih prebivalci se bodo morali evakuirati, naštete bodo evakuacijske poti, po katerih se bo izvajala evakuacija in evakuacijska sprejemališča, kjer bo zagotovljen sprejem evakuiranih prebivalcev
Nastanitev evakuiranih prebivalcev z ogroženih območij občine je možna na neogroženih območjih v zaledju občin in se izvaja po načrtih občin. Nastanitev se izvede v primerne objekte, kjer so zagotovljeni osnovni pogoji za življenje (ogrevanje, voda, elektrika, sanitarije). V ta namen se običajno uporabijo športni objekti (dvorane), šolske telovadnice, počitniške zmogljivosti izven sezone in drugi za to primerni objekti.
Požarna varnost in gašenje požarov
V primeru, ko ob padcu zrakoplova pride do požara in to obvestilo prispe v ReCO Maribor, ta takoj o tem obvesti Letališče Edvarda Rusjana Maribor in njegovo gasilsko službo. Če je nesreča v tri kilometrskem radiju Letališča Edvarda Rusjana Maribor in presega zmožnosti gasilske službe na Letališču Edvarda Rusjana Maribor, vodja intervencije preko ReCO Maribor zahteva dodatne sile. Po potrebi enote Gasilske brigade Maribor, enote pristojnega prostovoljnega gasilskega društva in enote sosednjih gasilskih društev.
Za primer potrebe oskrbe s pitno vodo so na razpolago vsa gasilska društva v Mestni občini Maribor oziroma gasilska enota na katerem območju se je zgodila nesreča zrakoplova. V primeru potrebe reševanja iz visokih zgradb se aktivirajo enote Gasilske brigade Maribor, PGD Maribor Mesto in PGD Radvanje, katere so opremljene z vozilom za reševanje z višin, je še zapisano v dokumentu.
Poleg tega osnutek vključuje sodelovanje zdravstvenih ustanov, policije, letaliških služb in prostovoljnih gasilskih društev. Pripravljeni osnutek načrta predvideva tudi postopke za reševanje nesreč večjega obsega, pri katerih je potrebna vključitev državnih sil in regijskih služb. S tem si Mestna občina Maribor prizadeva zagotoviti hitro in učinkovito pomoč ter zmanjšati posledice tovrstnih nesreč.