Malokdo ve, da se v Mariboru, natančneje v podjetju Farmadent na Teznu nahaja zgodovinska lekarniška spominska soba. Posvečena je mag. Štefanu Predinu ob 75. obletnici njegovega rojstva. S tem, ko se je utrnila ideja za ureditev stare lekarne, je bilo potrebno začeti z zbiranjem. Poiskati in odkupiti je bilo potrebno pohištvo, pripomočke za izdelavo galenskih in lekarniških pripravkov ter lekarniških posod za hrambo le-teh. Urejanje spominske sobe je zaživelo na polno v decembru 2008. Čeprav so se razstavljeni predmeti uporabljali v mnogih različnih evropskih lekarnah, jim jih je v Farmadentu uspelo združiti v celoto.
V srednjem veku so že od 13. stoletja mestna hiša, cerkev, gostišče in lekarna tvorile del najožjega mestnega jedra in tako predstavljale središče mestnega vrveža in trgovine. Lekarnarjem je bila naložena odgovornost za izdelovanje zdravil iz brezhibnih surovin, prav tako tudi hramba in izdajanje zdravil meščanom. Njihovo kakovost so nadzorovali stanovi in morda je to vzrok, da so bile skoraj povsod po Evropi srednjeveške lekarne v neposredni bližini rotovža. Tudi Maribor ni bil izjema.
Lekarna preteklosti
V lekarniški zbirki se nahaja lekarniško pohištvo, pripomočki galenskih laboratorijev, stare botanične, lekarniške in medicinske knjige, tehtnice, albarelli, porcelanske, lesene in steklene stojnice. Zbirka kot celota prikazuje lekarno iz sredine XIX. stoletja, čeprav je kar nekaj primerkov v zbirki dosti starejših. Omari iz češnjevega lesa izvirata iz začetka XIX. stoletja, poličniki in predalčniki s konca XIX. stoletja in so nekoč krasili staro celjsko lekarno. Lekarniški pult in omara za razstavne eksponate so izdelane v današnjem času. Vsak razstavljen eksponat ima svojo zgodbo, nekateri staro že več kot štiri stoletja.
V Farmadentu se zavedajo preteklosti stanu in dela stanovskih učiteljev. Delček iz zgodovine lekarništva želijo predstaviti tudi ostalim in ga ohraniti kot dediščino rodovom, ki pridejo za nami.
Lekarniške knjige
Zbirka zajema bibliofilske bisere botaničnih lekarniških knjig z ročno obarvanimi lesorezi.
V 16. st. je Pietro Andrea Mattioli (1501-1577) dopolnil Dioskoridov priročnik. Pri tem si je pomagal z množico starih rokopisov in bogatimi lastnimi izkušnjami. Tako je v svojem delu še dodal opise 300 rastlin, ki jih Dioskorides še ni poznal. Nastala je knjiga Komentar Dioskoridesa, ki je več stoletij veljala kot uradni farmakološki priročnik.
Skarifikator
Puščanje krvi je bilo v preteklosti zelo pogosta metoda zdravljenja. V ta namen so uporabljali nož in kasneje pripravo za puščanje krvi, imenovano skarifikator. Primer noža prav tako hranijo v njihovi lekarniški spominski sobi.
Lesene stojnice
Raznolikost oblik, signatur in lesa nam razkriva umetnost izdelovanja in lepota lesenih stojnic, ki so od XVI. do začetka XX. stoletja predstavljale osnovno opremo za hranjenje substanc vsake lekarne. Najstarejše iz XVI. stoletja so zelo redke. Iz tega obdobja je ohranjenih na svetu le še 30 primerkov. Nekaj, stoletje mlajših, lahko vidite tudi v Farmadentovi spominski sobi.
Porcelanske in steklene stojnice
Bogat nabor stojnic predstavljajo tudi porcelanske stojnice. Večina teh je bila izdelanih leta 1860, v Kraljevski pruski porcelanski manufakturi, ki jo je ustanovil sam Friederik Veliki.
Spominska soba je natančneje predstavljena v posebni knjižici, ki jo je pripravil Bojan Gergič, vodja projekta spominske sobe. Ogled zbirke je možen po predhodnem dogovoru v podjetju Farmadent.