V Žalcu je ponovno zaživela fontana piva, ki je lani presegla vsa pričakovanja. Kot je na novinarski konferenci povedal žalski župan Janko Kos, letos na fontani pričakujejo 100.000 obiskovalcev, kar bi Žalec uvrstilo med pet najbolj obiskanih turističnih destinacij v Sloveniji. Od danes na drugi pipi fontane teče posebno pivo, ki je zvarjeno v Mariboru – Zeleni Štajerc iz B&B pivovarne.
Lani so na fontani, ki je obratovala od 6. septembra do 6. novembra, prodali 36.136 vrčkov piva ter tako v Spodnjo Savinjsko dolino pritegnili številne turiste iz Slovenije in tujine. Po Kosovih besedah so letos na fontani izvedli več izboljšav. Ob petih pipah so tako namestiti še eno pipo, dodan je tudi stebriček za izpiranje kozarcev. V skrbi za vrhunsko higieno in neoporečno pivo so vse pipe dodatno opremljene s posebno komoro, kjer se z UV žarki sterilizira točilna igla pred vsakokratno uporabo. Vse pipe so opremljene tudi s svetlobnim indikatorjem, ki sporoča uporabniku, ali še ima dobroimetje na čipu vrča oz. je število degustacij že porabil.
Dodatna pipa in urejena okolica
V strojnico fontane je bila nameščena detekcija prisotnosti ogljikovega dioksida, posodobil se je tudi sistem priklopa potisnih plinov. Vse točilne pipe je tako mogoče oskrbovati z enim ali drugim potisnim plinom z avtomatiziranim preklopom. V okolici fontane so poskrbeli za boljše odvodnjavanje, zagotovili so tudi dodatno razsvetljavo – reflektor pri fontani in svetilke v mestnem parku. Sanitarije so prestavili ob rob bližnje tržnice, izvedli zaporo dela ceste, uredili parkirna mesta za motorna kolesa in dodatna stojala za odlaganje koles.
Za vrček s čipom, ki ga je oblikoval Oskar Kogoj, bo obiskovalec plačal osem evrov, kar je dva evra več kot lani. Kot je še pojasnil župan, so se trudili postaviti tudi pipo za brezalkoholno pivo, dobili so tri ponudbe, ki pa jih niso navdušile.
Zeleno pivo posebnost fontane piva
Na prvi pipi fontane Zeleno zlato se toči domače žalsko svetlo pivo Kukec. Na drugi pipi je letošnji ambasador fontane zeleno zlato. Zeleno pivo iz Maribora. Zeleni Štajerc je iz B&B pivovarnein je napravljeno po starem češkem receptu iz vode, žita (ječmenov slad), savinjskega hmelja in kvasa. V vrček si lahko natočite jasno, smaragdno zeleno pivo, ki ga pokriva srednje velika in dokaj obstojna bela penasta krona. Aroma je zelo nežna, zaznali boste namreč le rahle kruhaste note. Okus se začne z rahlo sladkobo in kruhastim občutkom, zaključi pa se z nežno hmeljno grenkobo. Tako je zeleni Štajerc zelo lahek in piten pilsner, ki se po okusu sicer ne razlikuje zelo od navadnega svetlega piva, je pa brez dvoma nekaj drugačnega in zanimivega.
Na pipi številka tri je Temno kovaško pivo lager – Pivovarna Hotel Pod Roglo. Pivo je temno rjave barve, ki je že skoraj popolnoma črno, s srednje veliko peno bež barve. Aromo zaznamujejo prijetne in lahko zaznavne note čokolade in karamele, ki jim družbo dela še blaga praženost.
Šesta pipa bo eksperimentalna
Na šesti pipi, ki so jo poimenovali eksperimentalna pipa, bodo eksperimentirali z novimi okusi. To pomeni, da boso piva na tej pipi večkrat zamenjali in se tako seznanili z bogastvom okusov, ki jih danes pivovarji ponujajo. Začenjajo s pivom Hercule Tektonik kraft pivovarne. Gre za lahko, aromatično in sveže pivo z relativno nizko alkoholno stopnjo (4,8 %).
Fontana piv Zeleno zlato je odprta:
april, maj, september in oktober: 10.00- 21.00, vse dni v tednu,
junij, julij in avgust: 10.00- 23.00, vse dni v tednu.