Mariborska Snaga je te dni začela s poostrenim nadzorom ločevanja odpadkov v mestu in okoliških občinah, kjer izvaja odvoz odpadkov. Kot so pojasnili v omenjenem javnem podjetju, njihovi zaposleni z nameščanjem obvestil opozarjajo na nepravilno ločevanje in prepolne posode, hkrati pa takšne posode pustijo tudi neizpraznjene.
 
Vreče zraven posod za smeti privlačijo insekte
V Snagi namreč opažajo, da meščani vrečke s smetmi v zadnjem času vse bolj pogosto nastavljajo ob posode za mešane komunalne odpadke, ob tem pa so nekatere posode tako polne, da jih je nemogoče zapreti. Posledica tega je vse več prostoživečih živali, ki nato odpadke raznosijo po okolici, ti pa so privlačni tudi insektom, ki prenašajo očem nevidne, vendar toliko bolj nevarne mikroorganizme.
 
Opozorila za prepolne posode
Če njihovi uslužbenci pri uporabniku večkrat zapored opazijo prepolno posodo, ga sprva opozorijo, da volumen posode očitno ne ustreza potrebam, ki jih ima njihovo gospodinjstvo, ter mu pojasnijo, kako enostavno naročit večjo posodo. To je pomembno zaradi pravičnejšega obračunavanja stroškov ravnanja z odpadki, saj se celoten način ravnanja z odpadki veže na velikost posode za ostale mešane komunalne odpadke. “Če posamezna stranka vselej prenapolni svojo posodo ali ob njej odlaga odpadke, ki niso zloženi v ustrezno, s Snaginim napisom označeno vrečko, plačuje za ravnanje z odpadki na mesec manj, kot bi glede na svoje potrebe morala. V teh primerih posod ne bomo več praznili, prav tako bomo pustili na prevzemnem mestu tudi vrečke, če so te neustrezne,” pravijo v Snagi.
 
Z inšpekcijo nad neustrezno ločevanje odpadkov
Ob tem v Snagi še opozarjajo, da bodo obvestilo in neizpraznjeno posodo pustili tudi v primeru, če bo posoda napolnjena z neustreznimi odpadki, saj bi v nasprotnem primeru onesnažili vse odpadke, ki se že nahajajo v smetarskem vozilu in so ustrezno ločeni. O takih primerih bodo v prihodnje obvestili tudi pristojno inšpekcijo, ki bo ukrepala v skladu s pooblastili.
 
V podjetju, ki trenutno na izvoru loči dobro polovico vseh odpadkov, si želijo, da ločeno zbiranje odpadkov uporabnikom ne bi predstavljalo zgolj nujnega zla, ki ga predpisuje zakonodaja, pač pa bi se zavedali, da s tem neposredno prispevajo k manjšemu onesnaževanju okolja.
 
Za nadzor in sankcioniranje nepravilno ločenih odpadkov je v Mariboru in sosednjih občinah zadolžen medobčinski inšpektorat, ki lahko kršiteljem izreče 100 evrov kazni, če gre za fizične osebe, 1000 evrov, če gre za podjetje, še dodatnih 500 evrov pa za odgovorno osebo v podjetju. Inšpektorat je v zadnjem času izvedel nekaj nadzorov in največ kršitev ugotovil v blokovskih naseljih, kjer je nadzor zaradi skupnih odlagališč precej otežen.