Danes je v Mariboru ponovno visoka onesnaženost z delci PM10, le-ti so prekoračili kritično mejo. Zadnja leta se v Sloveniji velikokrat soočamo s čezmerno ravnjo ozona in delcev PM10. Danes je v Mariboru koncentracija kar 67 mikrogramov na kubični meter, medtem, ko so v Ljubljani namerili 27.
A kot pravijo na Agenciji RS za okolje in prostor, meritve kakovosti zraka kažejo, da je bila kakovost zraka v Sloveniji lansko leto boljša, kot leto poprej. “Razlog je v ugodnih vremenskih okoliščinah, saj so pogoste padavine zniževale ravni ozona v poletnem času, v zimskem obdobju pa je ugodno vplivalo na ravni delcev PM10 odsotnost dolgotrajnih izrazitih temperaturnih obratov, ki onemogočajo razredčevanje izpustov iz malih kurilnih naprav in prometa, ki sta največja vira tega onesnaževanja,” so sporočili iz Arsa. Kot kaže, se je onesnaženost z delci ponovno dvignila in prekoračila mejne dnevne vrednosti, ki so 50 mikrogramov na kubični meter.
V primeru pričakovane visoke onesnaženosti zraka v skladu z Odloki za kakovost zraka priporočajo občanom in pravnim osebam da:
— ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja,
— zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva,
— uporabljajo javni prevoz namesto osebnih vozil,
— ne kurijo na prostem.
Delež malih kurilnih naprav v skupnih emisijah delcev PM10 v Sloveniji je kar dve tretjini. Najbolj onesnažujejo zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih kurijo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka.