Pred tedni so se na Iniciativi Mestni Zbor v Pekrah pogovarjali o potrebi po novem vrtcu, ko smo se z vprašanjem obrnili na Mestno četrt Pekre so nam tam dejali, da bi se naj po njihovih informacijah ponovno vzpostavila enota vrtca v prostorih starega Pekrskega vrtca, ki se je pred dobrim letom selil v novo zgrajene prostore čez cesto. Kot so še sporočili, bi se naj za najem prostora zanimal Waldorfski vrtec Studenček.

Waldorfski vrtec z interesom za bivši Pekrski vrtec

Ali to drži, smo povprašali tudi dva Waldorska vrtca, ki delujeta v Mariboru, in sicer Waldorfski vrtec Mavrična dežela in Inštitut Sofijin Izvir Maribor, ki ima v mariboru že dve enoti na Studencih. Slednji so potrdili, da sicer obstaja interes za najem ustreznih prostorov v Radvanju ali Pekrah, a zaenkrat o najemu starega Pekrskega vrtca še ne morejo govoriti.

Zanimanje za naš vrtec počasi, vendar konstantno rase. Od leta 2011 smo iz skupine 17 otrok zrasli na vrtec z dvema enotama in danes obiskuje naš vrtec 76 otrok, razdeljenih v šest manjših skupinic, od tega tri jaslične in tri heterogene oddelke drugega starostnega obdobja. Trenutno zaposlujemo sedemnajst oseb in enega javnega delavca v tajništvu,” je za maribor24.si sporočila direktorica vrtca Viktorija Kovačič. Prav zaradi večjega zanimanja so se odločili, da je čas, da razmislijo o še eni širitvi.

Vrtec, ki deluje nekoliko drugače, zahteva tudi drugačne prostore in okolje

Prostore starega vrtca na Bezjakovi ulici, jim je kot možnost ponudila nepremičninska agencija Atrium, ki na svoji spletni strani prazen prostor, ki ima pridobljeno uporabno dovoljenje za vrtec. Gre za prostor s skupno površino 221 kvadratnih metrov, ki se oddaja 1.105,50 evra na mesec. A žal so prostori v slabem stanju, brez otroškega igrišča ter ustreznih parkirnih prostorov. “Vprašanje najema prostor je za nas kompleksno,” poudarja Kovačičeva.

Waldorfski vrtci namreč delujejo v skladu z določenimi prostorskimi normativi ter internacionalnimi standardi za waldorfske vrtce. Gre namreč za vrtec brez plastike, saj so prostori opremljeni z naravnimi materiali, otrokom se zagotavlja veliko vsakodnevnega gibanja na prostem in proste igre, kar pomeni, da je velik poudarek na igrišču zunaj samega vrtca. Namreč, ko je vrtec leta 2015 vzel v najem prostore za enoto Čarobni vrt, ki so bili v zelo slabem stanju, a lastniki niso imeli interesa vlagati, so bili primorani vse obnoviti s kreditom, ki ga še dandanes odplačujejo. “Takrat je širitev uspela, saj enota Čarobni vrt deluje in je zelo zaželena lokacija vrtca za mnoge družine. Lani smo ponujali dodatna vpisna mesta, ko je v Mariboru primanjkovalo mest za otroke v javnih vrtcih,” je povedala direktorica.

Prostore Pekrskega vrtca bi bilo potrebno sanirati in prenoviti fasado

A kot poudarjajo, bi bilo potrebno objekt v Pekrah sanirati, zamenjati stavbno pohištvo ter prenoviti dotrajano fasado, prav tako pa bi se moralo urediti sonaravno trajnostno igrišče, za kar bi bilo potrebno urediti dokumentacijo za predkupno pravico za pripadajoče zemljišče v lasti mariborske občine. “Potrebno je urediti še kar nekaj zadev zunaj in znotraj objekta. Predvidevam pa, da so tam še kakšne skrite težave, saj je moral javni vrtec prostore zapustiti zaradi neustreznosti,” predvideva direktorica Kovačičeva, ki je s svojimi dvomi že seznanila direktorja agencije Atrium g. Daniela Angela Saulija.

V kolikor bi bilo vse urejeno, bi mi bili zainteresirani, da tam naredimo odličen vrtec, z kakovostno ponudbo po kateri smo že sedaj prepoznavni v Mariboru, ob pomankanju kakovostnih jasličnih in ostalih programov za malčke, bi bilo to za Maribor več kot dobrodošlo. Predvidevam, da bilo tam prostora za ca. 25 otrok z odličnimi pogoji. Imamo znanje in voljo ter dobro ime, nimamo pa sredstev, ki bi jih vlagali v prostore drugih lastnikov,” je sporočila ga. Kovačič iz Waldorfskega vrtca Studenček ter poudarila, da jim njihova finančna situacija ne omogoča, da bi lahko vse obnovili sami ter zagotovljali še vzdrževanje objektov. Stroške sicer pokrivajo z višjimi oskrbninami, ki jih plačujejo starši. “Nekaj malega pokrijemo tudi donatorji, a žal v Sloveniji ni prav veliko ljudi s kapitalom, ki bi ga želeli investirali v otroške vrtce.

Waldorfski vrtec posluje brez finančnih presežkov

Ker gre za zasebni neprofitni zavod poslujejo brez pozitivnih finančnih učinkov ter komaj pokrivajo osnovne stroške. Problem je tudi v tem, da je v Mariboru vidna slabša socialna slika, kar se vidi tudi pri tem, da ni tako velikega števila ljudi, ki bi plačevalo tržno ekonomsko ceno prestižnega zasebnega vrtca, kar pomeni seveda manj ali skoraj nič finančnega plusa, ki bi ga lahko usmerili v obnove, sanacije in širjenje.

Seveda je našim staršem, dobrodošla pomoč, sofinanciranje programa, ki ga dobijo od občine v kateri biva otrok in znaša 85% minimalnih funkcionalnih stroškov, ki jih občina priznava v svoji ekonomski ceni (EC).  V EC pa občina ne prišteje stroškov prostorov in investicij. Zato starši še prispevajo povprečno enkrat toliko zraven pri oskrbnini v našem vrtcu,” je povedala Kovačičeva, ki se sprašuje “Kako naj v Sloveniji ustanovitelj zasebnega neprofitnega zavoda, ki ima interes za neodvisno pedagogiko in neprofitno dejavnost, zagotavlja sam ustrezne prostore v katerih lahko deluje vrtec? Naša izkušnja je, da težko.

Ko zmanjka prostora v javnem vrtcu, starši potrkajo na Waldorfskega 

Kot poudarja ga. Kovačič pa bi se radi prepričali ali gre pri vrtcu v Pekrah za smiselno naložbo, saj pritegniti in vpisati 25 otrok ter oživiti še eno novo enoto ni enostavna naloga.  “Žal imamo tudi v dosedanjih lokacijah prenekatere probleme z lastniki, ki ne vzdržujejo nepremičnin po dogovoru. Imamo težave zaradi slabega vzdrževanja objekta, z zasebnim lastnikom objekta na Pekrski cesti kot tudi z MOM od katere najemamo objekt na Valvasorjevi 94.

Na Valvasorjevi nam MOM že od leta 2013 obljubljajo novo fasado z ustrezno izolacijo, z deli so pričeli leta 2017, drug del se je izvajal 2018, fasada pa je sedaj šele na 50%  torej polovica še manjka…vse poteka zelo počasi in z veliko negotovosti in nejasnosti. Z nami ravnajo kot da smo nebodigatreba, ker občina nima nobenega interesa za takšne vrtce, saj ima dovolj svojih javnih vrtcev? Lani se je pokazalo, da to ni res, saj je veliko staršev čakalo na prosta mesta v javnem vrtcu in klicali so tudi nas, nekateri so pri nas tudi ostali,“ opisuje ga. Kovačič.

Bo v prostorih bivšega Pekrskega vrtca moč kmalu slišati otroški smeh?

Zato bo na odločitev, ali bo Waldorfski vrtec Studenček v bivšem Pekrskem vrtcu odprl svojo enoto, še potrebno počakati. Namreč, vrtec potrebuje ustrezne prostore, po ustrezni ceni, saj posedujejo znanje in način dela, ki bi oživil vsako lokacijo ter ponudil dodatna mesta za vpis otrok. “Potrebujemo dobrega in korektnega lastnika, ki nam bo ponudil ustrezno urejene prostore, po sprejemljivi ceni in trenutno res ne vem, ali je to g. Daniel Angel Sauli ( Atrium Nepremičnine) ali kdo drug?

Trenutno je namreč tako, da je otrok vpisan v zasebni Waldorfski vrtec Studenček za občino cenejši kot pa otrok v njihovem občinskem vrtcu in bi tudi občina že iz preproste ekonomske logike morala bolj konkrentno sodelovati z uveljavljeni zasebnimi vrtci, ker bi s tem lažje našli hitre rešitve pri ponudbi dodatnih vpisnih mest v občini,” je prepričana ga. Kovačič.