Na Pobrežju imamo vse od leta 2007 integracijsko hišo za begunce. Sprejme lahko 45 oseb. V njej je trenutno nastanjenih 39 oseb, sicer pa v Mariboru živi 90 oseb s priznano mednarodno zaščito. Drugod po Sloveniji je nastanjenih 286 oseb. »Ostali so nastanjeni v kapacitetah MNZ oziroma mladoletniki v dijaškem domu v Postojni in Novi Gorici,« nam povedo na Ministrstvu za notranje zadeve.

Prejemajo socialno pomoč, osnovni znesek za samsko osebo znaša 292,56 evra.

Osebe z mednarodno zaščito so do izplačila denarne socialne pomoči upravičene od dneva pridobitve statusa. Izplačevanje slednje je v pristojnosti posameznega centra za socialno delo in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na MNZ so nam trenutne težave, do katerih prihaja zaradi zamika v izplačilu denarne socialne pomoči, dejali: »Zadeve rešujemo individualno, in sicer na način, da svetovalci za integracijo v primerih, ko osebe nimajo sredstev za zagotavljanje najosnovnejših dobrin, na pristojnem centru vložijo prošnjo za izredno denarno pomoč in urgentno izplačilo.«

Pomoč, ki jo zagotavlja MNZ obsega možnost nastanitve v eni od integracijskih hiš za obdobje do 12 mesecev, pomoč svetovalca za integracijo, financiranje projekta Pomoč pri integraciji za osebe z mednarodno zaščito, kjer lahko pomoč poiščejo vse osebe z mednarodno zaščito, in zagotavljanje tečaja slovenskega jezika.

Možnost prehranjevanja v javni kuhinji in nakupovanja v Sotri

Osebe s priznano mednarodno zaščito so vključene v sistem socialnega varstva in s tem pridobijo tudi možnost prehranjevanja v javni kuhinji  in nakupovanja v socialni  trgovini Sotra. »Imajo tudi pravico do prehranskih paketov, ki jih lahko prevzamejo pri Karitasu in Rdečem križu. Za premostitveno obdobje do izplačila prve denarne socialne pomoči pred odhodom iz azilnega doma prejmejo tudi nujne osebne pripomočke,« še povedo ob koncu.