Valentina je na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru diplomirala iz turizma in magistrirala iz podjetništva in kot gibalno ovirana oseba zelo dobra pozna problematiko invalidnosti, zato se je odločila, da bo s svojim znanjem in življenjskimi izkušnjami na takšen način pomagala drugim invalidnim osebam.
»Že v času svojega študija sem začela raziskovat področje turistične ponudbe za invalide, ki je drugod po svetu bila že zelo razširjena, v Sloveniji pa take ponudbe še ni bilo moč najti oz. je bila le-ta zelo pomanjkljiva,« opiše enega izmed poglavitnih razlogov za to odločitev in doda: »Sem oseba, ki kljub svoji invalidnosti želi biti čim bolj samostojna.«
Razumevanje problematike iz lastnih izkušenj
Turistična agencija je predvsem namenjena invalidnim osebam (gibalno oviranim, slepim/slabovidnim, gluhim/naglušnim in osebam s težavami v duševnem razvoju) in seniorjem, prav tako bodo ponujali tudi klasična potovanja.
Proces do same ustanovitve turistične agencije je trajal kar 5 let (raziskava trga in turistične ponudbe, iskanje ustreznih informacij in priprava ponudbe). »S težavami, s katerimi sem se soočala so bile predvsem finančne narave in nerazumevanje omenjene problematike glavnih akterjev v turizmu. V projekt ustanovitve turistične agencije sta mi finančno pomagala podjetje Alstar d.o.o., (telefonija in računalništvo), računovodstvo Pro Fin, d.o.o., podjetnik Rajko Majcen je nastopil v vlogi mentorja in me usmerjal, jaz sem pa predvsem vložila svoje znanje s področja turizma in svoje izkušnje z invalidnostjo,« o težkih začetkih pove Valentina. Turistična agencija bo sicer zaposlovala 3 osebe.
Pomanjkljive turistične ponudbe za invalide
Valentina izpostavlja, da je največji problem večine turističnih ponudb nepoznavanje problematike in pomanjkljivo podajanje informacij o dostopnosti turističnih objektov in prevoznikov: »Predvsem turistični ponudniki podajajo preveč splošne opise objektov in opis, ki ga turistični ponudniki tako radi navajajo »soba prilagojena za invalide« ni dovolj. Včasih pa je tudi problem nepravilno nudenje pomoči in nepravilno odpravljanje arhitektonskih in drugih ovir (prestrme klančine). Kadar se invalidna oseba odpravlja na neznan kraj, je potrebno veliko organizacijskega dela in vztrajanja, da pridobimo ustrezne in uporabne informacije.«
V turistični agenciji Oddih bodo tako vsako invalidno osebo, njene težave in potrebe obravnavali posebej in skrbno ter na takšen način skušali zadovoljiti želje vsakega udeleženca potovanja oz. izleta. Na samem začetku delovanja imajo trenutno 4 oziroma 5 turističnih programov za gibalno ovirane, za slepe/slabovidne, gluhe/naglušne, za osebe s težavami v duševnem razvoju in za seniorje ter 9 programov namenjenih širši populaciji. »Naš cilj je predvsem pridobiti zaupanje invalidnih oseb v Sloveniji in po svetu,« zaključi Valentina.