Kooperativa DAME, trajnostni turizem in gostinstvo, je zadruga, ki deluje kot socialno podjetje. Trajnostno poslovno naravnanost uresničujejo tako v nabavi kot tudi v načinu priprave hrane, saj se pri nabavi v največji meri opirajo na lokalne pridelovalce in predelovalce ter namenjanju skrbi za tradicionalno štajersko kulinariko. Njihova vizija  je postati najprepoznavnejši lokal z domačo in zdravju prijazno hrano v mestu, ter zaposlovati osebe iz ranljivih skupin.
Poslovna ideja, ki zaposluje osebe iz ranljivih skupin
Beseda kooperativa je sprejeta tudi v slovenskem prostoru in je izraz za zadrugo. Ime podjetja DAME sestavljajo začetnice imen ustanoviteljic: Danica, Alenka, Metka. Če z besedo  “dama” med drugim označujemo tudi žensko, ki se zlahka ne preda in je ponosna na to, kar v svojem življenju ustvarja, potem so ustanoviteljice tega podjetja nedvomno ponosne DAME razlaga direktorica podjetja Alenka Iskra. “Že nekaj časa pred ustanovitvijo zadruge Kooperativa DAME, sem imela poslovno idejo dokaj razdelano. Uresničitev te ideje sem videla skozi socialno podjetništvo, saj je bila moja želja, da svojo poslovno pot nadaljujem v družbeno odgovornem podjetništvu.«

Zaposlujejo pet oseb, tri izmed njih so tudi ustanoviteljice. Zaposlujejo osebe od IV. do VII. stopnje izobrazbe v večini so to osebe, ki so ne po lastni krivdi izgubile zaposlitev in so se, samo zaradi starosti nad 50 let znašle v kategoriji težje zaposljivih oseb. »Starejše gospe, to je relativno. Ob spremembi pokojninskega sistema se nam obeta, da bo potrebno delati tudi do 70 leta starosti. Pomeni torej dopolnjenih 50 let to, da si star?  Kje pa, po mojem mnenju ne. To ni omejitev, dandanes je pač zaradi pomanjkanja delovnih mest problem najti starejšim osebam zaposlitev. Znanja in kompetence posameznikov so mnogokrat drugotnega pomena, na prvo mesto se postavlja meja starosti. To je diskriminacija, ki je ne bi smeli dopustiti. Mi zaposlujemo tudi osebe, ki so dopolnile 50 let in imamo odlične sodelavke. Zagotovo pa bomo zaposlovali tudi mlajše, ki prav tako zaradi pomanjkanja izkušenj težje dobijo zaposlitev.«
V prihodnosti nov lokal, novi izzivi in nova delovna mesta
Njihova dejavnost je trajnostni turizem in gostinstvo. Ukvarjajo se tudi s predelavo lokalno pridelanega sadja in zelenjave v domače shranke. Izvajajo razne pogostitve, cateringe, proizvajajo domače sladice, zdravju prijazne piškote, upravljajo Minoristko kavarno v Lutkovnem gledališču, v septembru pa odpirajo tudi nov gostinski lokal v Mariboru s ponudbo hrane, sladic in pijače. »Tudi prodaja naših shrankov bo zagotovljena v lokalu. Ker je lokacija lokala na zelo frekvenčnem delu našega mestu, a žal brez lastnega parkirišča, bo ponudba specializirana predvsem na dnevne goste, ki v tem delu mesta živijo ali delajo,  se šolajo ali imajo v bližini opravke. Ponujali bomo malice in kosila s poudarkom na zelenjavnih jedeh, ki so pripravljene iz lokalno pridelanih sestavin. Prav tako bodo v ponudbi naši domači sendviči, vegetarijanski, veganski in tudi za ljubitelje mesnih nadevov. Posebnost pri teh sendvičih bo naš domač kruh, pripravljen brez aditivov, domači zelenjavni namazi , lokalna zelenjava, … Vso hrano bo možno odnesti tudi s seboj.« Sicer pa trenutno delujejo v prijetnem lokalu, ki je odprt ob sobotah in v času dogodkov, ki se odvijajo v Lutkovnem gledališču.  Bodo pa tam poslovali tudi v času Poletnega lutkovnega Pristana, ki se prične 6. avgusta in traja do septembra.

Socialno podjetništvo, ki ga podpira tudi MOM
Vizija je, da v prihodnosti postanejo najprepoznavnejši lokal z domačo in zdravju prijazno hrano v mestu, da zaposlujejo osebe iz ranljivih skupin in odprejo še en lokal na drugem koncu mesta v roku naslednjih dveh let. Podpira pa jih tudi Mestna občina Maribor. »Ob tej priložnosti želim povedati, da Mestna občina Maribor v precejšnji meri podpira razvoj socialnega podjetništva.« Alenka Iskra sicer predstavlja še nekaj najpomembnejših načel socialnega podjetništva. »Podjetje mora biti ustanovljeno v skladu z Zakonom o socialnem podjetništvu, osnovna načela, ki jih zakon prinaša so: podjetje mora delovati kot nepridobitno, kar pomeni, da se dobiček investira v razvoj, delitev dobička samo lastnikom ni dovoljeno. Sme se deliti do 20% dobička po načelu enakosti, torej vsem zaposlenim v enakem deležu. Pri upravljanju podjetja ima vsak zaposleni en glas, kar pomeni enakopravnost pri sprejemanju pomembnih odločitev. Zaposluje se osebe iz ranljivih skupin, opravljajo se dejavnosti, ki tako ali drugače odgovarjajo na aktualne družbenoekonomske, okoljevarstvene, gospodarske probleme, predvsem vezano na lokalno okolje. Opravlja se tržna dejavnost na nepridobiten način.«