Video nadzor se je v Mariboru začel vzpostavljati pred osmimi leti. Prve kamere so bile nameščene na dostopnih točkah potopnih valjev na območjih za pešce predvsem zaradi kontrole dostopa preko valjev. Danes je na potopnih valjih skupno 27 kamer.
Sistem se širi v večja križišča in javne površine
Nato so na občini sitem nadgradili na več parkiriščih, ki so pod rampami, širijo pa ga tudi v večja, najbolj frekvenčna semaforizirana križišča in javne površine, ki so lahko podvržene vandalizmu. Na parkiriščih je trenutno 13 kamer ter 21 kamer na križiščih in javnih površinah avtobusnih postajališč.
Strošek za vzdrževanje kamer za nadzor prometa na letni ravni znaša okoli 10.000 evrov
Panoramske kamere, ki so potrebne zaradi spremljanja prometnih razmer in nadzora nad spoštovanjem prometnih predpisov, izboljšanja pretočnosti in varnosti, so bile nameščene med leti 2009 in 2012 na Grajskem trgu, Glavnem trgu, Piramidi in na Lentu.
»Namen panoramskih kamer ni video nadzor, le spremljanje dogajanja na za lokacijsko postavitev kameri vidnem območju, brez prepoznavanja detajlov in nadzorovanega shranjevanja posnetkov,« so dejali na MO Maribor.
Kamere v realnem času zelo slabo odzivne, večkrat neaktivne
Pregled omenjenih kamer je možen tudi preko spletne strani, a ta je velikokrat onemogočen, kamere pa so slabo odzivne. Prav takšno je stanje tudi danes. Na MO Maribor se zavedajo, da je večina kamer v realnem času zelo slabo odzivnih, dejali so nam le, da bodo zadeve poskušali čimprej urediti.