V Zdravstvenem domu Maribor so doslej uspeli s cepivom AstraZenece precepiti vse kronične bolnike, stare do 65 let, osebe stare med 60 in 65 let in zaposlene v izobraževanju. Tako zdaj nadaljujejo cepljenje skupin, ki so posebej pomembne za delovanje države. Medtem po mnogih drugih cepilnih centrih še niso uspeli cepiti niti kroničnih bolnikov.
V Mariboru cepljenih skoraj 30.000 ljudi
Direktor ZD Maribor Jernej Završnik je danes za STA pojasnil, da zdaj cepijo skupine, ki so posebej pomembne za delovanje države, med katerimi je tudi informacijsko-komunikacijska tehnologija. Tako so že cepili tudi nekatere novinarje, ki sodijo pod okrilje njihovega zdravstvenega doma.
“V našem zdravstvenem domu smo do danes cepili 29.538 ljudi. Cepili smo vse kategorije, torej kronične bolnike med 19 in 65 letom in tudi osebe, stare med 60 in 65 let, in zdaj gremo po tej listi navzdol,” je pojasnil za STA. Zdravstveni dom Maribor pokriva 142.000 ljudi, ki so starejši od 19 let, trenutno se približujejo 21 odstotkom precepljenih. Tako jih imajo trenutno na listi za cepljenje še 18.700, želijo si, da bi jih čim prej čim več cepili. “Mi imamo fenomen, da nas kličejo ljudje, ki bi se želeli cepiti z AstraZeneco, pa enostavno še niso v tej skupini, predvsem mlajši. Torej je interes za cepljenje,” so dodali.
Seznama za prednostno cepljenje še niso prejeli
Pri tem je dejal, da od ministrstva za zdravje kakšne natančnejše usmeritve, kdo sodi med zaposlene v sektorjih, ki so v prednostni skupini, niso prejeli. Delajo torej na podlagi tega, kar je navedeno v strategiji. Ta pa v to skupino vključuje zaposlene v sektorjih energetike, prometa, prehrane, farmacevtske industrije in farmacevtske veletrgovske dejavnosti, preskrbe s pitno vodo, financ, varovanja okolja ter informacijsko-komunikacijskih omrežij in sistemov ter druge zaposlene, ki izvajajo naloge, nujne za nemoteno delovanje države, udeležence olimpijskih iger, zaposlene in prostovoljce v organizacijah in združenjih, ki nudijo neposredno pomoč kroničnim bolnikom, odvisnim od drog, in drugim ranljivim skupinam.
V Sloveniji trenutno cepijo s tremi cepivi
V državi trenutno poteka cepljenje s tremi cepivi – Pfizerja in BioNTecha, Moderne ter AstraZenece. Cepivo AstraZenece se še vedno uporablja za mlajše od 65 let. Medtem ko cepivi Pfizerja in Moderne trenutno uporabljajo za osebe, stare od 75 do 79 let, potem ko so starejše od 80 let že precepili. Tisti, ki so stari od 65 do 75 let, še čakajo na cepivo Pafizerja in Moderne, čeprav naj bi tudi pri AstraZeneci starostno omejitev kmalu odpravili.
A med cepilnimi centri po državi prihaja do večjih razlik v tem, kdo vse pride na vrsto za cepljenje zlasti s cepivom AstraZenece. Tako so poleg Maribora med učinkovitejšimi tudi denimo v Kočevju, kjer so s cepivom AstraZenece precepili že vse, ki so bili zainteresirani za cepljenje.
Ponekod po državi še vedno niso cepili kroničnih bolnikov
Medtem pa po nekaterih delih države denimo niso prišli na vrsto niti kronični bolniki, starejši od 60 let, ki so svojemu osebnemu zdravniku sporočili, da se želijo cepiti. Tudi koordinatorica programa cepljenja iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Marta Grgič Vitek je prejšnji teden dejala, da so trenutno do cepiva AstraZenece upravičeni posebej ranljivi kronični bolniki, diplomati in šolniki.
Na NIJZ so za STA potrdili, da so danes prejeli 29.250 odmerkov Pfizerja. Ta teden pričakujejo 18.000 odmerkov cepiva Moderne ter 5060 odmerkov AstraZenece.