Mariborski policisti so v letu 2018 ugotovili kar 348 prekrškov po Zakonu o zaščiti živali, od tega so v 200 primerih izdali plačilni nalog odločbo o prekršku v hitrem postopku, podali predlog drugemu prekrškovnemu organu ali podali obdolžilni predlog na sodišče. V preostalih primerih so izrekli zgolj opozorilo. Leto prej beležijo 357 prekrškov. »Iz števila ugotovljenih kršitev je razvidno, da se je število kršitev iz leta 2017 na 2018, zmanjšalo za 2,5 odstotka. Pri tem se je število izvedenih represivnih ukrepov s strani policije povečalo za 7,5 odstotkov in število izrečenih opozoril zmanjšalo za 13,5 odstotkov,« pojasnijo na PU Maribor.
Globe vse do 1.200 evrov
Globa za posameznika, ki kot skrbnik ne zagotovi fizičnega varstva psa tako, da je pes na javnem mestu na povodcu, je določena v razponu od 200 do 400 eurov. »Takih kršitev smo v letu 2017 obravnavali 256, v lanskem 250, letos pa že 25,« povedo na PU Maribor.
V kolikor je psu z odločbo upravnega organa, torej veterinarske inšpekcije, določen status nevarnega psa, je dolžan skrbnik psa zagotoviti, da je pes na povodcu opremljen tudi z nagobčnikom. V primeru, da skrbnik tega ne spoštuje, je za kršitelja kot skrbnika predvidena globa v razponu od 800 do 1.200 eurov. Prav tako je po Zakonu o zaščiti živali prepovedano zaupati v vodenje nevarnega psa osebi, ki je mlajša od 16 let. V tem primeru je predvidena globa v razponu od 400 do 800 eurov.
Policisti s poostrenim nadzorom nad lastnike živali
Policijska uprava Maribor mesečno izvede povprečno najmanj dva poostrena nadzora, pri katerih s poudarkom ugotavljajo kršitve določil Zakona o zaščiti živali. Največ teh nadzorov izvedejo policisti vodniki službenih psov in policisti konjeniki, ki so v letih 2017 in 2018 tudi zaznali največ tovrstnih kršitev.
Policija je sicer dolžna na podlagi Zakona o zaščiti živali, v roku 24 ur, o ugrizih psov obvestiti območni urad upravnega organa, pristojnega za veterinarstvo, ki podatke o ugrizih psov vnese v centralni register psov.
Pet sprejetih v bolnišnico
Obrnili smo se na Nacionalni inštitut za javno zdravje, kjer nam je mag. Mateja Rok Simon, dr. med., spec. dejala, da je bilo v Sloveniji v letu 2017 obravnavanih 1222 napadov psov. Samo v Mariboru pa je bilo zaradi napada psa leta 2017 obravnavanih v urgentnih ambulantah 230 oseb, od tega jih je bilo pet sprejetih na zdravljenje v bolnišnico. Pri napadu psa so osebe iskale pomoč v urgentnih ambulantah največkrat zaradi poškodb na roki in zapestju. Na tem mestu beležijo kar 106 ran, 25 na goleni, 24 na podlakti, 19 na kolku in stegnu, 17 na glavi. Manjše število poškodb beležijo tudi na drugih predelih telesa.