V letu 2017 so na Centru za socialno delo Maribor (CSD)  izdali 8.620 odločb za izredno denarno pomoč. V letu pred tem je bila ta številka manjša, in sicer so izdali 7.964 odločb.
“Med prejemniki izredne denarne pomočo so tako družine, ki se preživljajo samo s socialnimi transferji, posamezniki, ki jim redna denarna pomoč ne zadostuje za kritje vseh mesečnih stroškov. Med prejemniki je tudi veliko upokojencev, ki prejemajo nizko pokojnino in živijo sami. Samski osebi oziroma družini se lahko kot posebna oblika denarne socialne pomoči dodeli izredna denarna socialna pomoč, če se ugotovi, da se je samska oseba ali družina iz razlogov, na katere ni mogla ali ne more vplivati, znašla v položaju materialne ogroženosti oziroma, če izkazuje izredne stroške, ki so vezani na preživljanje, ki jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ne more pokriti,” pojasnjuje Marjana Bravc, direktorica CSD Maribor.

Veliko število anonimnih prijav glede neresničnih podatkov

Višina izredne denarne socialne pomoči sicer mesečno ne sme presegati višine enega minimalnega dohodka samske osebe (297,53 EUR) ali družine, v enem koledarskem letu pa ne sme presegati višine petih njenih minimalnih dohodkov, od katerih se lahko višina treh njenih minimalnih dohodkov dodeli le za izredne stroške, nastale zaradi naravne nesreče ali višje sile.
“Največkrat uporabniki zaprošajo  izredno pomoč za nakup kurjave v zimskih mesecih, plačilo položnic (npr. elektrika)  in nakup šolskih potrebščin ob začetku šolskega leta,” še pojasnjuje Bravčeva. Varstveni dodatek na območju CSD Maribor prejema 1743 oseb.
Strokovni delavci se ob tem srečujejo z velikim številom večinoma anonimnih prijav o prikazovanju neresničnih podatkov prejemnikov socialnih transferjev. V takih primerih zadevo vedno preverijo na terenu in, v kolikor ugotovijo da je prijava utemeljena, ukrepamo v skladu z obstoječo zakonodajo.