Individualna kurišča so se tudi lani pokazala kot glavni onesnaževalec zraka v zimskih mesecih. Onesnaženost s prahom oziroma delci PM10 je bila v središču Maribora prekoračena 43-krat.
8 prekoračitev več kot dovoljeno
Zakonsko dovoljenih prekoračitev mejnih vrednosti v enem letu je 35, kar pomeni, da je bilo lani 8 prekoračitev več kot je dovoljeno. In ker je bilo v prvih treh letošnjih mesecih prekoračitev že 35, to pomeni, da bo konec leta, ko se ponovno prične kurilna sezona, število prekoračitev ponovno precej nad zakonsko normo. »Glede na to, da je večina prekoračitev zabeležena v zimskih mesecih, potem vemo, da so pretežni vir kurišča. Nekaj doprineseta še promet in zračne mase, ki delce prinašajo od drugod,« razlaga vodja medobčinskega urada za varstvo okolja Suzana Prajnc.
Onesnažujejo tudi pirotehnika in kresovi
Povišane koncentracije delcev so zabeležili konec leta, ob praznovanju novega leta, podobna situacija se kaže v času prvomajskih praznovanj. »Delci, ki se ob tem sproščajo, lahko ostanejo v zraku daljše časovno obdobje, lahko tudi več kot teden dni, in so škodljivi za zdravje. Ko pa jih padavine sperejo, onesnažijo površinske vode in podtalnico,« še pravijo v uradu.
Kakovost zraka bi se zagotovo izboljšala, če bi več prebivalcev namesto kurišč uporabljalo daljinsko ogrevanje oziroma plin in če bi zmanjšali število peči na trdo gorivo. Na uradu sicer ocenjujejo, da industrija k onesnaženosti zraka z delci PM10 prispeva okoli 10 odstotkov.