Trenutno daje streho 36 osebam s statusom mednarodne zaščite, večinoma iz Sirije in Eritreje. Hiša je danes odprla vrata za širšo javnost, pristojni in uporabniki pa so spregovorili o svojih izkušnjah, ki so predvsem pozitivne.
Tam bivajo leto in pol, potem na svoje
V Integracijski hiši Maribor je prostora za 45 oseb, ki lahko v njej bivajo največ leto in pol, nato pa se morajo postaviti na lastne noge. “Dobra praksa je pokazala, da z načrtnim delom vseh oseb, ki pridobijo status mednarodne zaščite, z medkulturnim dialogom, strpnostjo in sodelovanjem nevladnih organizacij lahko dosežemo izjemne rezultate pri integraciji. Takšno sodelovanje krepi in dviguje kvaliteto naše družbe,” je dejala vršilka dolžnosti direktorice pred kratkim ustanovljenega vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov Mojca Špec Potočar.
V času bivanja so uporabniki vključeni v Orientacijski program, ki ga izvaja Slovenska filantropija in jim pomaga seznaniti se z načinom življenja in delovanjem sistemov v Sloveniji ter pridobiti osnove slovenskega jezika. Zatem nadaljujejo z učenjem slovenskem jezika in v tem času tudi že začnejo z iskanjem službe in stanovanja.
Nekateri potrebujejo več podpore, kot drugi
“Izkušnje so različne. Ljudje so takšni in drugačni. Nekateri zelo hitro osvojijo vse veščine, ki jih potrebujejo za samostojno življenje v Sloveniji, nekateri pa potrebujejo malo več podpore,” je povedal vodja mariborske integracijske hiše Igor Bratuša. Po njegovih izkušnjah traja približno tri leta po prihodu v Slovenijo, da se lahko oseba postavi na lastne noge.
Okolica je, razen redkih izjem, integracijsko hišo dobro sprejela, kar je potrdil tudi solastnik prostorov Štefan Cmrečnjak. Po njegovih besedah je bil na tem mestu v mestni četrti Pobrežje že leta 1991 vzpostavljen prvi begunski center v Sloveniji. “Številni v okolici sploh niso opazili, da je tu skozi šlo doslej že več kot 5000 ljudi,” je povedal. “Ljudje iz okoliških stanovanjskih blokov prihajajo sem posedat, pijejo kavo z našimi stanovalci, otroci se skupaj igrajo na igrišču,” je ponazoril.
Husein se v Sloveniji počuti dobro
Trenutno v hiši biva 36 oseb, ki so prišle v Slovenijo iz Grčije ali Italije na podlagi kvote in delitve bremen med državami članicami Evropske unije. Da se v Sloveniji dobro počutijo, so potrdili tudi prisotni uporabniki integracijske hiše. “Zelo sem vesel, da smo z družino lahko tukaj,” je povedal Husein, ki je z ženo in osmimi otroki pribežal iz Sirije. V domovini je bil zaposlen na policiji in po koncu vojne bi se rad tja tudi vrnil. “Do takrat pa upam, da se bodo moji otroci lahko šolali v Sloveniji,” je dejal.
Integracijska hiša poleg Maribora deluje tudi v Ljubljani in skupaj po ocenah Špec Potočarjeve zaenkrat nudita dovolj prostora. “Ta hip je dovolj. Pričakujemo pa povečani obseg takšnih, ki bodo dobili status mednarodne zaščite, zato delamo aktivno na področju nove strategije politike, tudi širjenja takšnih dobrih praks in mreže integracijskih hiš po Sloveniji,” je dejala.
STA