Kot so sporočili organizatorji akcije Zdravo v naravo, se bodo s prihodom pomladi v gozdovih, na travnikih, v mestnih parkih in na domačih vrtovih ponovno prebudili klopi. Ker je Slovenija endemsko območje za klopni meningoencefalitis, v mesecu aprilu, pod okriljem Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor, poteka tradicionalna akcija ozaveščanja in zaščite pred klonim meningoencefalitisom “Zdravo v naravo”, ki traja že sedmo leto zapored.

Cenejše cepljenje za odrasle in otroke

S ciljem povečevanja precepljenosti organizirajo cepljenje proti tej nevarni bolezni po ugodnejši ceni, 20 evrov za odrasle in otroke. Zdravstveni domovi pozivajo, da ljudje s seboj prinesejo tudi cepilno knjižico, če jo imajo.

V Mariboru se bo za cepljenje v ZD Adolfa Drolca treba naročiti, kar lahko storijo tudi prebivalci drugih krajev in tisti, ki imajo izbranega osebnega zdravnika izven ZD Maribor.

Cepivo edina možnost zanesljive zaščite, saj zdravila ne poznamo

Klopni meningoencefalitis je zelo resna virusna okužba centralnega živčnega sistema, ki lahko za vedno spremeni življenje bolnika in njegove družine. Ker zdravila za to bolezen ne poznamo, cepivo predstavlja edino možnost zanesljive zaščite pred to boleznijo.

Cepljenje je še posebej priporočljivo za tabornike, zeliščarje, gobarje, čebelarje, igralce golfa, tekače, kolesarje, pohodnike, planince in vrtičkarje, skratka za vse, ki se radi gibljejo v naravi. Cepi se lahko vsak, otroci že od dopolnjenega prvega leta, cepljenje odsvetujejo le osebam z akutno vročinsko boleznijo in tistim, ki so alergični na jajčne beljakovine ali druge sestavine cepiva.