V Mariboru v okviru Centra za socialno delo Maribor deluje Svetovalnica za žrtve nasilja in zlorab. Ustanovljena je bila leta 2010, saj so se izražale potrebe žrtev nasilja v družini po pomoči tako v Mariboru kot v regiji. Namenjena je žrtvam nasilja v družini oz. vsem osebam z izkušnjo nasilja v družini.

Osebam, ki se obrnejo za pomoč, nudijo osebno individualno svetovanje, informiranje in svetovanje po telefonu, e-pošti, v obliki spremstva pri  obravnavah v okviru različnih institucij kot so policija, sodišče, centre za socialno delo, v obliki zagovorništva. Prav tako omogočajo vključitev v strokovno vodeno skupino za samopomoč.

Storitve so brezplačne

V svetovalnici so trenutno zaposlene tri strokovne delavke. »Na voljo smo prav tako osebam po odhodu iz programov varne namestitve (varne hiše, materinski domovi, krizni centri za žrtve nasilja v družini). Naš namen in naloga je nuditi pomoč in podporo žrtvam nasilja in zlorab v družin pri prepoznavanju njihovih težav in potreb, pri iskanju možnih rešitev in pri spreminjanju lastne življenjske situacije. Storitve svetovalnice so za uporabnice in uporabnike brezplačne,« pojasni Vodja Svetovalnice Radojka Hižman.

Velik odziv uporabnikov

V času od ustanovitve je pomoč poiskalo več kot 1500 oseb. V lanskem letu so pomoč nudili 168 osebam, letos v obdobju do januarja do konca septembra pa že 170 osebam. »Osebe, ki doživljajo nasilje, na splošno rečeno, danes lažje spregovorijo o nasilju. To je posledica sprememb v družbi glede odnosa do nasilja, ki se ga prepoznava kot družbeni problem in ne zgolj problem osebe, ki nasilje doživlja,« doda vodja.

Oseba, ki je seznanjena, da je ne bo nihče obsojal, ko bo spregovorila o nasilju v družini, ki ve, da zakonodaja določa zaščitne ukrepe zanjo in njene otroke ter tudi kazenske ukrepe za povzročitelja, ki ve, da bo deležna spoštljive obravnave s strani policije in tudi, da so na voljo varni prostori, kamor se lahko zateče, bo lažje spregovorila o svojem doživljanju nasilja s strani bližnje osebe, družinskega člana.

Skozi obravnavo do večjega občutka lastne vrednosti

Radojka Hižman pove: »Skozi obravnavo uporabnice pridobijo nove pozitivne izkušnje, prepoznajo svoje talente in spretnosti, vire moči ter tako večji občutek lastne vrednosti, samospoštovanja in dostojanstva; uporabnice se zanjo postaviti zase. Opolnomočene se veliko lažje odločajo ali bodo ostale v dosedanjem nasilnem odnosu in pod kakšnimi pogoji ali bodo iz odnosa izstopile in zaživele samostojno v varnem okolju brez nasilja.«

Mnogi ne upajo spregovoriti

Kljub navedenemu mnoge žrtve še vedno ne upajo spregovori o  nasilju, ki ga doživljajo. Za to obstajajo številni razlogi. Zato je ključnega pomena prvi odziv in reakcija okolice, tako bližjih oseb, ki jim žrtev zaupa kot strokovnih delavcev, na katere se obrne in spregovori. »Od tega ali se bo počutila razumljeno in bo dobila podporo in ustrezno pomoč, je odvisno, kako bo ravnala v bodoče, ali se bo postavila zase ali bo ostala v nasilnem odnosu.«

Ne glejte stran

»Vsak lahko prispeva k zmanjšanju in preprečevanju nasilja z ničelno toleranco do nasilja. To pomeni, da nasilja ne izvaja,  ga ne dopušča, ne tolerira, ne opravičuje, da ne pogleda stran, da na nasilje odreagira in obvesti pristojne organe. Izvajanje nasilja nad drugimi osebami je kratenje in kršenje pravic in je kaznivo dejanje,« pojasnijo v svetovalnici ob koncu.

Na voljo tudi v okoliških občinah

Delovni čas svetovalnice je od ponedeljka do petka, dva dneva v tednu tudi popoldan. Žrtvam nasilja v družini so na voljo ne le v prostorih svetovalnice na Slovenski ulici 8 v Mariboru, temveč tudi o okoliških občinah, občini Lenart, Slovenska Bistrica, Pesnica in Ruše.  Za dogovor o obravnavi so dosegljivi na naslednjih telefonskih številkah: 02 228 49 94, 041 735 135, 041 766 333, 051 489 529.