Dom Danice Vogrinec Maribor je največji socialnovarstveni zavod v Sloveniji s kar 809 posteljnimi kapacitetami. Nahaja se na Taboru in Pobrežju. Razdeljen je v dva dela in sicer »Splošni del«, v katerem je 750 oseb starejših od 65 let, ter »Posebni del« v katerem so oskrbovanci s posebnimi potrebami. Povprečna starost starejših od 65 let znaša 81,8 let. Direktor doma Danice Vogrinec, Marko Slavič nam je pojasnil: »V Domu nenehno razvijamo visoke etične in moralne standarde med zaposlenimi, na katerih gradimo kvalitetne in prijazne storitve za starejše. Delujemo s pristopom »Za kanček več«. Nagrada in plačilo za naš trud so nasmejani in zadovoljni obrazi.
Osnovna mesečna oskrba za stanovalca, ki ne potrebuje dodatne oskrbe znaša okoli 500 evrov, v kar je vključena prehrana, bivanje, čiščenje, pranje, likanje, itd. V primeru dodatne oskrbe je cena nekoliko višja in se giblje okoli 28 evrov dnevno.
Osnovna mesečna oskrba za stanovalca, ki ne potrebuje dodatne oskrbe znaša okoli 500 evrov, v kar je vključena prehrana, bivanje, čiščenje, pranje, likanje, itd. V primeru dodatne oskrbe je cena nekoliko višja in se giblje okoli 28 evrov dnevno. Osnovna oskrba stane okoli 18 evrov na dan v enoposteljni sobi z lastno kopalnico in 16 evrov v dvoposteljni sobi.
Zaposleni predstavljajo največjo bogastvo doma in so ključ do uspehov
»Zaposleni predstavljajo največjo bogastvo doma in so ključ do uspehov. Žal je njihovo delo v družbenem okolju vsekakor bistveno premalo cenjeno. Zaradi vedno večjih zahtev naših stanovalcev in njihovih zdravstvenih stanj, se razdajajo več kot je mogoče od njih realno pričakovati.« je dejal Marko Slavič.
V domu za 809 starostnikov in prosti trg skrbi okoli 400 zaposlenih. Ob domskem varstvu, skrbijo tudi za razvoze kosil, rehabilitacije starejših v njihovem domačem okolju ter ostale storitve. Ena izmed zaposlenih je Tjaša Podlesek, ki je ta poklic izbrala, ker jo delo s starejšimi ljudmi veseli in zato, ker se zaveda, da bo tudi ona morda v starejših letih potrebovala pomoč. Marija Bečaj, 92 letna oskrbovanka doma je zaposlene komentirala tako: »Ni vse dobro ni vse slabo, tako kot je v domu tako je doma. Z nekaterimi delavkami sem zelo zadovoljna in vesela sem, ko mi pomagajo. Seveda pa se najdejo tudi takšne, ki niso v redu.«
78 letni Marinki Cekov je v domu zelo lepo: »Smo kot šopek cvetja, s kadrom in z oskrbovanci, ki so zelo dobri ljudje. Nič mi ni žal, da sem šla v dom, samo prepozno sem šla. Lepo je, vedno nazadnje. V domu je tudi veliko aktivnosti, a se jih ne udeležujem preveč. Delala sem celo življenje, sedaj pa bom malo lenarila.«
78 letni Marinki Cekov je v domu zelo lepo: »Smo kot šopek cvetja, s kadrom in z oskrbovanci, ki so zelo dobri ljudje. Nič mi ni žal, da sem šla v dom, samo prepozno sem šla. Lepo je, vedno nazadnje. V domu je tudi veliko aktivnosti, a se jih ne udeležujem preveč. Delala sem celo življenje, sedaj pa bom malo lenarila.«
Starostniki čas preživljajo po njihovi izbiri
Dan v Domu se prične s prebujanjem, zajtrkom in nego. Nato se prične ukvarjanje z različnimi aktivnostmi, ki jih zagotavlja Dom ali pa zgolj posedanje in pogovarjanje ob kavi. Veliko oskrbovancev se odloči za rekreacijo v vadbenem parku Danica, nordijsko hoji ali običajne sprehode. Po kosilu v domu poteka popoldanski počitek. Po večerji je običajno na vrsti še kakšna televizijska oddaja, obisk in dneva je počasi konec. »Najpomembneje v preživljanju dneva je, da omogočamo preživljanje časa starostnikom povsem po njihovi izbiri in jih v pridružitev k najrazličnejšim aktivnostim za ohranjanje psihofizičnega stanja nenehno spodbujamo, a nikakor ne silimo.«
»Najpomembneje v preživljanju dneva je, da omogočamo preživljanje časa starostnikom povsem po njihovi izbiri in jih v pridružitev k najrazličnejšim aktivnostim za ohranjanje psihofizičnega stanja nenehno spodbujamo, a nikakor ne silimo.«
Vsakoletno se organizirajo izleti, ki so stalnica v letnih planih in so kot dopusti v družinah. Prejšnji teden so se oskrbovanci vrnili iz Kragujevca, v katerega so se odpravili s Certusovim avtobusom z napisom »Danica gre na jug«. Po končanih in napornih izletih iz starostnikov, po besedah Slaviča, veje še večja energija ter volja za življenje. Med drugim so letos organizirali klub 100-letnikov, jih prevažali s starimi kočijami ter starodobnimi vozili, tekli na Daničini štafeti modrosti po glavnih prometnih ulicah, plesali in presenetili s hojo po slackline-u.