Družba Elektro Maribor, kjer je zaposlenih 750 ljudi, je pripravila novinarsko konferenco, na kateri je prvi mož družbe Boris Sovič predstavil oskrbo uporabnikov z električno energijo na območju družbe v lanskem letu, kar je njihova primarna dejavnost, in načrtovane investicije.
Odjem električne energije v primerjavi z letom prej višji za 1,4 odstotka
Kot je povedal, so lani drugo leto zapored dosegli rekordno konično obremenitev, uporabnikom pa so doslej distribuirali tudi največ električne energije. »Celotni odjem električne energije na območju naše družbe je lani znašal 2,3 teravatne ure, kar je za nas v primerjavi z letom prej pomenilo 1,4 odstotka več. Gre sicer za relativno visoko rast, ki pa je bila na območju našega podjetja za približno pol odstotne točke šibkejša kot sicer v slovenski elektrodistribuciji. Slednje pripisujemo drugačnim gospodarskim in socialnim razmeram na območju, ki ga pokrivamo,” je pojasnil prvi mož družbe.
Rekordno vrednost pripisujejo izjemno nizkim temperaturam
Konična moč, ki od leta 2015 narašča vsako leto, je z 441 megavati dosegla najvišjo vrednost doslej. Sovič razloge rekordno vrednost pripisuje času izjemno nizkih temperatur. Po njegovem je podatek o konični moči zaradi dimenzioniranja omrežja za distributerje zelo pomemben, njena intenzivna rast pa jim narekuje ojačitve.
Poslovni odjem narašča in pada
Približno tretjino vsega odjema predstavlja gospodinjski odjem, ki zmerno narašča v zadnjih dveh desetletjih ves čas, in je lani znašal 0,9 odstotka. Poslovni odjem narašča in pada, saj je v kriznem letu 2008 padel za skoraj 6 odstotkov, podobno se je zgodilo med letoma 2011 in 2014, v zadnjih letih pa po besedah Soviča ponovno sorazmerno hitro narašča. Lani je bil večji za 1,8, od leta 2014 naprej pa skupaj že za 8 odstotkov.
Kar 27 dni z izrednimi vremenskimi razmerami
V družbi Elektro Maribor so v lanskem letu 86 odstotkov potrebne energije prevzeli iz prenosnega omrežja. Preostali del od lokalnih proizvodnih virov (malih elektrarn na obnovljive vire energije in iz soproizvodnje), zato je bilo konec leta na njihovem območju mrežno integriranih 2241 proizvodnih virov, kar je 673 več kot leto prej. Lani so ponovno beležila 27 dni z izrednimi vremenskimi razmerami, ki niso bile tako intenzivne kot v letu 2017, ko je Slovenijo prizadel vetrolom ali žledolom v letu 2014.
»Kljub temu je bila kakovost oskrbe z elektriko tudi zaradi intenzivnih vlaganj v robustnost in naprednost omrežja lani ena najvišjih v zadnjih letih. Lani smo realizirali za več kot 31,7 milijona evrov investicij, tudi v sistem naprednega merjenja, v katerega je vključenih 76 odstotkov vseh merilnih mest,« je poudaril Sovič in nadaljeval, da bodo do konca letošnjega leta v sistem naprednega merjenja vključenih že več kot 80 odstotkov uporabnikov omrežja. To pomeni, še pravi, da bodo cilj dosegli že leto pred rokom, ki ga za predvideva energetski zakon.
Leto prej 13,5 milijona evrov čistega dobička
O poslovanju družbe, predvsem številkah, je ostal skrivnosten, saj je dejal, da te še niso dokončne. »Vseeno podatki iz posameznih obdobij lanskega leta pa kažejo, da smo poslovali zelo uspešno,« je dejal Sovič. Leto prej so v podjetju ustvarili 13,5 milijona evrov čistega dobička, kar je največ v zadnjih dveh desetletjih.
Nenehno izkazovanje potreb po novih sodelavcih
V družbi tačas zaradi vlaganj in podobnega kar naprej potrebujejo nove sodelavce. »Smo sredi zelo intenzivnega investicijskega cikla, zato iščemo predvsem elektromonterje, gradbene delavce in kovinarje. Večino od 141 novih sodelavcev, ki smo jih iskali z zadnjim razpisom, bomo zaposlili za določen čas,« je poudaril Sovič in zaključil, da doslej niso še niso imeli resnejših težav pri iskanju kadrov, saj »v svojem okolju veljajo za uglednega delodajalca«.