Senat Univerze v Mariboru je na izredni seji, ki je bila minuli teden, sprejel program dela univerze za letošnje leto, v katerem so se zavezali k nadaljnji krepitvi kakovosti študijskih programov in raziskovalne dejavnosti ter njune vpetosti v mednarodni prostor. Kljub trenutno izkazujoči izgubi računajo, da bodo konec leta dosegli pozitiven poslovni rezultat.
Do konca leta pričakujejo pozitivno poslovanje
Kot je pojasnil rektor Zdravko Kačič, univerza trenutno izkazuje negativno finančno poslovanje predvsem zaradi dviga plač po dogovoru med vlado in sindikati javnega sektorja. Do konca leta naj bi sicer poslovali pozitivno, država namreč obljublja nadomestilo za izgubljena sredstva. “Kljub temu moramo biti še naprej skrbni pri trošenju denarja,” je dejal.
Kje najti dva milijona za dotrajano infrastrukturo?
Kot je povedal rektor, bi jih samo vzdrževanje že dotrajane infrastructure stalo dva milijona evrov. “Upamo, da bo z rebalansom državnega proračuna to zagotovljeno,” je dejal.
Kot smo že pisali, sta nova programa dentalne medicine in klinične farmacije, ki ju napovedujejo na medicinski fakulteti, v fazi akreditacije; oba postopka bi naj bila zaključena v letošnjem letu.
“Kakšen bo rezultat, težko napovedujem. Delamo vse na tem, da bo pozitiven in da bo mogoče pozneje doseči tudi finančne pogoje, ki bodo omogočali razpis teh dveh študijskih programov, ki sta v slovenskem prostoru po vseh kazalnikih zelo potrebna, še posebej študijski program dentalne medicine,” je dejal.
Mariborska nova pridobitev tudi nova doktorska šola
Letos bodo nadaljevali tudi uveljavljanje doktorske šole, ki jo je univerza ustanovila lani. “To pomeni, da smo vzpostavili ustrezne standarde kakovosti doktorskega študija. V preteklem letu so te standarde posvojile nekatere članice, letos pa to razširjamo na vse članice univerze. To bo zagotovo postavilo doktorski študij na nov nivo, hkrati pa ga tudi naredilo zanimivejšega za tuje študente,” je pojasnil rektor.
Univerza v Mariboru, na katero je letos vpisanih nekaj več kot 13.300 študentov, je s svojimi 19 članicami druga največja univerza v Sloveniji. Zajema 17 fakultet, univerzitetno knjižnico in študentske domove.