Univerzitetna knjižnica Maribor ima pomembno izobraževalno, kulturno in tudi socialno funkcijo v Mariboru. V lanskem letu so obeležili milijonti kos gradiva, pohvalijo pa se lahko s 15 000 aktivnimi uporabniki.
V ozadju veliko strokovnega dela
UKM se je v zadnjih 30 letih veliko spreminjala in prilagajala potrebam uporabnikov in sledila tehnološkim spremembam in novostim: »Nekdo, ki obišče knjižnico ali do virov dostopa od doma se pogosto ne zaveda, kaj pomeni tisto, kar se dogaja v ozadju, kaj morajo knjižničarji narediti, da je vse to mogoče in poenostavljeno. Za delom stoji strokovnost, ki za bralca pomeni ustreznost dokumentov in virov, ki so posledično verodostojni, zanesljivi in primerno vneseni v skupno bazo,« pove ravnateljica UKM, dr. Zdenka Petermanec.
Danes se knjižničarska dejavnost vedno več usmerja tudi v poučevanje in informiranje uporabnikov: »Četudi imamo bogat fond in omogočamo dostop do elektronskih virov, moramo še vedno svoje uporabnike naučiti, kako le-te uporabljati.«
Danes se knjižničarska dejavnost vedno več usmerja tudi v poučevanje in informiranje uporabnikov: »Četudi imamo bogat fond in omogočamo dostop do elektronskih virov, moramo še vedno svoje uporabnike naučiti, kako le-te uporabljati. Na letni ravni tako usposobimo 5000 obiskovalcev naših izobraževanj, s to številko se lahko pohvalimo tudi v tujini. Prav tako smo šli v mednarodno evalvacijo naših storitev in glede na rezultate dobro sledimo razvoju in ohranjamo visoko kvaliteto,« doda Petermančeva.
dr. Zdenka Petermanec
Otvoritev prenovljenih prostorov 3. nadstropja
29. oktobra bo potekala otvoritvena slovesnost prenovljenega 3. nadstropja: »Celotna stavba bo klimatizirana, omogočeni bodo ustrezni bioklimatski pogoji za gradivo v kleteh, tudi razsvetljava bo primernejša,« pove ravnateljica.
Lanskega marca je UKM dobila tudi novo čitalnico ČUK, ki je postala prepoznavni prostor tako mesta kot univerze. Idejno so ga oblikovali študenti arhitekture pod mentorstvom Uroša Lobnika, univerzitetnega arhitekta.
Lanskega marca je UKM dobila tudi novo čitalnico ČUK, ki je postala prepoznavni prostor tako mesta kot univerze. Idejno so ga oblikovali študenti arhitekture pod mentorstvom Uroša Lobnika, univerzitetnega arhitekta: »Uspelo jim je oblikovati prostor, kjer se sami dobri počutijo. ČUK je tudi edina živa točka poleg lokalov v mestu v večernih urah po 19. uri, saj je vedno opažen in poln,« pove predstavnica za stike z javnostmi, dr. Jerneja Ferlež.
Odzivi študentov so pozitivni: »ČUK je super, za zamisel in izvedbo si zaslužite vse pohvale,« je ena od tipičnih opažanj študentov. Večina obiskovalcev so ravno študenti, v prostoru pa se je hitro vzpostavila samodisciplina, zatorej »s strani UKM ni potrebna nobena korekcija«. ČUK je odprt od 12. ure do polnoči, dobro je zaseden tudi v večernih urah, največji obisk pa je v času izpitnega obdobja: »Sprva je bilo nameščenih 24 stolov in toliko tudi mest, nato smo na pobudo samih obiskovalcev, namestili dodatne mize in stole in poskrbeli za dodatno prezračevanje. Sedaj je 66 mest,« doda Sandra Kurnik Zupanič, ki skrbi za delo z uporabniki.
Enotna izkaznica in nov tiskalniški sistem
Od lanskega leta so vsi na novo vpisani študentje dobili novo študentsko izkaznico, ki je hkrati tudi skupna izkaznica za vse knjižnice Univerze v Mariboru: »Ta izkaznica ima mnoge tehnološke prednosti, ki predstavljajo podporo za izvajanje različnih storitev na UM.« Študentje si lahko sedaj z isto izkaznico izposojajo gradivo vseh knjižnicah UM, služi tudi za identifikacijo in vstop v čitalnico ČUK. Za ostale uporabnike, ki niso študenti, so nove izkaznice na voljo od letošnjega 1. oktobra. Ostalih uporabnikov je okoli 30% in so prav tako pomemben del uporabnikov UKM. V teh dneh so prav tako prešli na nov tiskalniški sistem, ki je v tujini že dolgo praksa, in sicer lahko s to izkaznico vsi koristijo tiskalniške storitve s predhodno naloženim dobroimetjem. V prihodnje načrtujejo tudi razširitev funkcij izkaznice, in sicer omogočanje spletnega rezerviranja, uporabe bralnih celic, garderobnih omaric, …
Nova spletna stran, nov iskalnik in pester oktober
Tržnica pod arkadami
Na UKM letos že peto leto organizirajo Študentski oktober, kjer potekajo različni dogodki, ki so v večini namenjeni brucem. Uspešno je minil dogodek SKUPAJ , kjer so brezdomci, knjižničarji in študentje skupaj brali poezijo. 22. in 23. oktobra poteka »Tržnica pod arkadami«, ki je projekt, ki poteka že od začetka izvajanja študentskega oktobra. Pred UKM se bodo po simboličnih cenah prodajala odpisana gradiva, letos pa so k sodelovanju prvič povabili tudi mariborske založnike, da ponudijo gradivo, ki je zanimivo in uporabno za študente.
Na voljo je tudi nov iskalnik UM:NIK, ki bo uporabnikom koristil v poplavi informacij: »Je združevalni iskalnik, ki omogoča iskanje po več bazah na enem mestu
S 1. oktobrom je začela delovati tudi nova spletna stran: »V tej fazi smo zelo pozorni na to, kaj je treba še dodelati, saj včasih ne moreš vsega predvideti, zato ve uporabnike na naši spletni strani pozivamo, da so vse kritike dobrodošle,« doda ravnateljica. Na voljo je tudi nov iskalnik UM:NIK, ki bo uporabnikom koristil v poplavi informacij: »Je združevalni iskalnik, ki omogoča iskanje po več bazah na enem mestu,« novost in poenostavitev opiše Ferleževa.
Na UM je vsako leto tudi več študentov iz tujine, katerim na UKM prav tako posvečajo pozornost: »Tuji študenti nam pogosto dajo vedeti, kaj pričakujejo v našem okolju in kakšnih vzorcev so navajeni iz svojega okolja. Tuj študent bo najprej našel pot v knjižnico, ker je takoj navajen iz domačega okolja, našega študenta pa moramo včasih nekako navaditi na to.« Knjižnica je kljub možnosti oddaljenega dostopanja in elektronskih virov še vedno prostor, socialno okolje in za tistega, ki študira, je pomembno oboje – tako urejenost okolja kot možnost dostopa do različnih in kvalitetnih gradiv.
Priprave na selitev