Letalski center Maribor še ni podpisal pogodbe za protitočno obrambo So sicer edini izvajalci protitočne obrambe v Sloveniji in v severovzhodni Sloveniji izvaja letalsko obrambo proti uničujoči toči. Zadnja leta dobrih 2900 kvadratnih kilometrov površin v severovzhodni branijo z enim letalom. A to letalo do zdaj letos še ni poletelo, saj pogodba še ni sklenjena. Kot je za Maribor24.si povedal Darko Kraj iz Letalskega centra Maribor, je toča letos na našem območju že padala, a da so lahko brez sklenjene pogodbe le nemo opazovali nevihtne oblake.

Bo po novem pred točo varno tudi Prekmurje?

S strani ministrstva čakajo na pogodbo, ta je ponavadi podpisana šele junija. A vreme letos očitno ne bo prizanašalo, in letalo bi v primeru podpisane pogodbe letos že letelo. Spomnimo, najhuje je toča prizadela Prekmurje, ko ni uničevale samo narave, temveč tudi strehe hiš in avtomobile. Po besedah Kralja, bi letos lahko začeli izvajati protitočno obrambo tudi pri njih. Ministrstvo, naj bi na prekmurske občine poslalo dopise z idejo oz. predlogom za izvajanje le-te. Sicer protitočno obrambo financirajo občine in ministrstvo, ki ponavadi krije okoli 40 % stroškov.

Z Letalskega centa Maribor lahko sicer letijo vse dni v tednu od sončnega vzhoda do zahoda, ponoči v zrak žal ne morejo. Vsako pomlad pa poročamo, da se zatika s poznim podpisom pogodbe. V Letalskem centru Maribor, so namreč na vzlete in varovanje mest pred točo pripravljeni že konec aprila, a morajo vedno znova pritiskati na ministrstvo, da se to uredi pravočasno.

Toča ne prizanaša nikomur

Lani so z deli začeli 5. junija. Leta 2015 Maribor z okolico pred točo ni bil varen vse do 9. junija 2015, leta 2016, pa je bila pogodba sklenjena še kasneje in sicer v šele v začetku julija. Toča je ujma, ki ne prizanaša nikomur in povzroča velike materialne škode. V nekaj minutah lahko naredi tako veliko gospodarsko škodo, kot si težko predstavljamo.