Mariborski župan Andrej Fištravec priznava, da imajo s sestavo letošnjega občinskega proračuna velike težave. Trenutno je razkoraka za 5 milijonov evrov, glavno težavo pa na občini vidijo v državnem podfinanciranju.
Manjka od 20 do 25 milijonov evrov
Decembra lani, ko so mestni svetniki v roke prvič dobili osnutek proračuna, je bil razkorak med prihodki in odhodki skoraj 19 milijonov evrov. Na usklajevanjih so to luknjo sedaj zmanjšali na 5 milijonov evrov. Fištravec pravi, da je glavna težava v državnem podfinanciranju, saj jim za obvezne naloge manjka od 20 do 25 milijonov evrov. »Prihodke, ki bi jih drugače namenili za investicije, morajo sedaj namenjati za z zakonom določene naloge,« pravi župan in si ne predstavlja, kako bodo proračun sestavili prihodnje leto, če se bo državno podfinanciranje nadaljevalo.
To pa tudi pomeni, da lahko kreditni potencial, ki ga imajo, uporabijo v zelo mali meri, saj nimajo investicijskih projektov. Direktor uprave Darko Fras dodaja, da jih tepejo tudi stare obveznosti do Arrive, nastaja dolg do Aquasystemsa za čistilno napravo, tu so težave zaradi denacionalizacije – zaradi katere so v začetku leta že ostali brez 600.000 evrov, še enkrat toliko načrtujejo, da bodo morali plačati tekom leta. »Investicije bodo letos usmerjene večino le v porabo namenskih sredstev, za kanalizacijsko omrežje, za investicije in vzdrževanje vodovodnega omrežja.« Prvo branje proračuna naj bi sicer svetniki opravili konec marca, potrdili pa bi ga lahko aprila.
Medtem pa je za prodajo Marifarma, hčerinskega podjetja Mariborskih lekarn, posijal nov žarek upanja. Kupec Labiofam Europe je namreč zagotovil, da bo imel jutri na računu potreben denar za nakup.
Prodaja Marifarma se namreč vleče že leto dni. V tem času so rok za prodajo večkrat podaljšali, ta je postala tudi predmet politične razprave v mestnem svetu. Ko se Labiofam pred dnevi ni držal zadnjega roka, je prodajana komisija, ustanovljena posebej za ta primer, odločila, da bo lastnikom predlagala ustavitev postopka. O tem bi morali ta teden spregovoriti tudi župani občin ustanoviteljic lekarn, a je kupec sedaj pisno zagotovil, da denar ni več težava. »Povedali so, da bodo na račun banke v Kopru nakazali 10 milijonov evrov, s katerimi bi lahko poplačali kupnino in dolgove,« pravi Fištravec.
Ob tem upoštevamo, da je dolgov Marifarma do NoveKBM za okoli 19 milijonov evrov, kupnina za samo podjetje pa se je nazadnje gibala okoli dveh milijonov evrov. Svet ustanoviteljev se bo tako sestal prihodnji teden in ocenil ali se tokrat stvari res premikajo v pravo smer.
Lokalno