Lista za pravičnost in razvoj se je po včerajšnjem odzivu Nigrada, na njihov poziv za odstop direktorja Marka Žule ponovno oglasila. Tokrat sporočajo, da težko komentirajo izjavo za medije Nigrada d.d.: »Da je »Elaborat, ki je podlaga za oblikovanje nove cene za storitev odvajanja odpadnih voda, o kateri bodo na jutrišnji seji odločali mestni svetniki, pripravljen strokovno in natančno,« saj istočasno, celo sami v njem priznavajo napake,« sporočijo iz LPR-ja.
Svetniki želijo videti verodostojno izkaze poslovanja družbe Nigrad
V nadaljevanju zapišejo, da bi svetniki Mestne občine Maribor potrebovali verodostojno izkaze poslovanja družbe Nigrad d.d. Te pa naj bi jim prikrivali, navkljub večkratnim pozivom: »Žalostno pa je, da župan MOM Andrej Fištravec tovrstna nezakonita dejanja podpira. Družba Nigrad d.d. izvaja javno službo in javnost je na podlagi 71.člena Zakona o javnih financah (ZUJF) do teh podatkov upravičena.
LPR: »Plače zaposlenih na Nigradu na položnicah Mariborčanov«
A v tabelah naj bi prikazovali samo stroške, pri čemer pomeni dejavnost kanalizacije za družbo Nigrad d.d. med 15 in 20 % obsega poslovanja, povedo na LPR in dodajo: »Neposredni stroški prodaje« in »Splošni stroški prodaje«, ki so v letu 2015 predstavljali 16% lastne cene, se z letošnjim letom povečujejo tako, da bodo predstavljali 30% lastne cene. Stroški plač, ki so v primerjavi z dejavnostjo že sedaj visoki, pa se še dodatno povečujejo tako, da se njih udeležba v lastni ceni povečuje iz 36% na 49%. Omenjeni stroški, ki so v letu 2015 predstavljali 52% lastne cene, se tako kot je razvidno iz elaborata z letošnjim letom povečujejo na neverjetnih 80% lastne cene.« Kar naj bi po mnenju LPR-ja pomenilo, da želijo poslovanje družbe Nigrad d.d. oziroma plač zaposlenih, skoraj v celoti prevaliti v položnice Mariborčanov.
Sprašujejo se tudi, od kod ponudba zavarovalnic za kanalizacijo v višini vrtoglavih 320.224,89 evrov letne premije.
»Povprečna zavarovalnina v obsegu višine omrežnine je v Sloveniji med 2,5 in 3%. Osnova za določitev zavarovalnine je ocenjena vrednost celotnega kanalizacijskega sistema MOM. Kolikor vemo, družba Nigrad d.d. tega podatka nima, saj je bil nazadnje izdelan pred najmanj 15 leti. Če pa ga ima, ga naj predoči,« o zadevi zavarovalnine povedo v LPR.
»V letu 2016 pomeni tako strošek sklenjene in veljavne zavarovalnine zgolj 13.472,49 evra, pri čemer to breme pade tudi na okoliške občine in ni zgolj breme MOM. Od kod »ponudba« zavarovalnic za kanalizacijo v višini vrtoglavih 320.224,89 evrov letne premije (Elaborat Nigrada d.d., str. 29), najbrž vedo samo na Nigradu d.d.. To navsezadnje pomeni, da bi kar 17% cene omrežnine vsako leto zaslužila zavarovalnica,« še zaključijo v Listi za pravičnost in razvoj.
Lokalno