Seja Mestnega sveta je bila danes v pričakovanju razprave o rebalansu letošnjega proračuna občine, ki se po predlogu mestne uprave zvišuje na 137,5 milijona evrov. Že takoj so nekatere svetniške skupine predlagale, da se predlog umakne iz dnevnega reda današnje seje, saj si predlog rebalansa zasluži obsežnejšo razpravo, medtem, ko so nekateri pozitivno sprejeli namero sprejemanja po skrajšanem postopku.
Ko so predlog za umik, ki so najbolj goreče zagovarjali svetniki Liste za pravičnost in razvoj ter nekateri samostojni svetniki, dali na glasovanje je bilo izglasovano, da predlog ostane na dnevnem redu, le da se bo sprejemal dvofazno, kar pomeni, da je v sejni sobi potekala vroča razprava glede posameznih amandmajev, ki so zapisani v predlogu rebalansa, svetniki so najbolj nasprotovali prodaji Farmadenta. Številni so županu Fištravcu očitali, da se Mestna občina Maribor ni prijavila za določena evropska sredstva, ki so bila na voljo. A je župan odgovarjal, da ni bilo nikakršnih sredstev oziroma, da denar nikoli ni prišel v Maribor.
“Mestna občina Maribor še zdaleč ni prezadolžena”
Svetniki so bili tudi zaskrbljeni glede zadolženosti Mestne občine, a so jim vodilni zatrdili, da država niti ne pusti, da bi se občine toliko zadolževale ter, da »še zdaleč nismo prezadolženi«. “Vrednost rebalansa znaša 137,5 milijona, torej za 5,5 milijona evrov več od veljavnega proračuna. Pri tem je 3,5 milijona evrov prenosa ostanka sredstev iz 2017. Na splošno se torej proračun povečuje za dva milijona evrov,” je Mateja Cekić, po pooblastilu direktorica mestne uprave po tistem, ko je ta položaj predčasno zapustil Simon Štrancar.
Dodatna sredstva se namenjajo za zimsko službo, sanacijo cest, gradnjo manjkajočega vodovoda, ureditev Kardeljeve ulice, projektno dokumentacijo za zdravstveno postajo Tezno, sanacijo vlage v Sinagogi, nova bazena v Pristanu, 500.000 evrov pa naj bi šlo za subvencioniranje mestnega avtobusnega prometa in za dokapitalizacijo podjetja Marprom. Zadolževanje v višini 12,2 milijona evrov je predvideno za nakup stavbe, v katero nameravajo umestiti osrednjo enoto Mariborske knjižnice (2,9 milijona). Ta denar naj bi porabili še za ureditev Koroške ceste, novo cesto v industrijski coni Tezno ter rekonstrukcijo Osnovne šole Janka Padežnika in stadiona Ljudski vrt, kjer naj bi konec maja že začeli obnovo zelene površine.
Potrjena obnova Ljubljanjske ceste ter dom za starejše občane na Pobrežju
Na današnji seji so mestni svetniki potrdili tudi obnovo Ljubljanjske ceste ter gradnjo nadvoza čez železniški prehod, pri čemer so mestni svetniki opozorili, da naj da Mestna občina pri tem projektu vse od sebe, da bo zagotovila dober obvoz in se tako izognila gnečam v prometu. Po županovih besedah bodo to gradbišče odprli do poletja, kar pomeni, da bodo takrat uvedli tudi zaporo prometa. Medtem ko bo motoriziran promet moral najti druge poti, bo za pešce in kolesarje urejen začasni prehod čez železniško progo nekaj metrov stran pri hostlu Pekarna.
Potrdili so tudi Novi sončni dom na Pobrežju, kjer bo zasebni vlagatelj uredil domove za starejše občane. Mestni svetniki so opozorili, da je sicer ureditev takšnih objektov nujno potrebovana v Mestni občini, a gre za precej širšo problematiko starejših občanov v občini ter bi morala občina zagotoviti domove, ne pa z navdušenjem sprejeti zasebnega kapitala. Za rešitev prostorske problematike Mariborske knjižnice pa še tečejo pogovori, tako da bodo o tem odločali na drugi seji.