Mariborski svetniki so sinoči v prvem branju potrdili občinski proračun. A so porabili kar dve uri za iskanje odgovora na vprašanje ali lahko proračun sprejmejo po skrajšanem postopku, da torej tako prvo kot drugo branje opravijo na isti seji.
Proračun sprejemali po hitrem postopku
Predlog je prišel s strani opozicije. Kot so razložili njeni predstavniki, so se pred sejo z županom Fištravcem dogovorili, da lahko zaradi časovne stiske proračun sprejmejo po hitrem postopku. Na seji pa je mestna uprava takšne predlog zavrnila. »Poslovnik predvideva dvofazni postopek,« je svetnike podučil direktor mestne uprave Darko Fras in pristavil, da je hitenje nepotrebno, saj da za občino ni bistvene razlike ali proračun sprejmejo takoj ali čez en teden ali konec meseca, ko je bila predvidena druga obravnava. Na koncu pa so sprejeli predlog SMC, da drugo branje opravijo čez tri tedne, 21. aprila.
Kritike, da proračun ni razvojno naravnan
Kritike svetniških skupin so se nanašale predvsem na pozno sprejemanje proračuna, nerealno planirane prihodke in 7,5 milijonsko zadolževanje občine. »Proračun ni razvojno naravnan, gre za socialni proračun, potrebno je racionalizirati tekočo porabo občine,« je našteval Andrej Špenga (SMC), ki pa je zadovoljen, da je uprava upoštevala njihove predloge in v proračun vključila za okoli 2 milijona evrov projektov, ki so jih predlagali v svetniški skupini. Da smo konec leta 2014 poslušali o skorajšnjem kolapsu občinskih financ, sedaj pa občina dviguje izdatke za medmestno in mednarodno sodelovanje, za službo za odnose z javnostmi, komunikacijsko opremo, krasitev mesta. »Smo v bankrotu ali smo zadeli na lotu,« je upravo spraševal Renato Škerbinc (SDS). Da so prihodki nerealni vsaj v višini treh milijonov evrov, je dodal še Milan Mikl (Županova lista) in opozoril, da se bo lahko občina prihodnje leto zadolžila le še za 600.000 evrov. »Kredit porabite za vrtec v Pekrah in investicije v osnovne šole, za ostalo ni potrebno.«
Proračun predvideva le okoli 100.000 evrov evropskih sredstev
Da je višina evropskih sredstev, okoli 100.000 evrov porazna, je upravi navrgla Lidija Divjak Mirnik (LPR), Matej Žmavc (SD) pa je dodal, da občinski projekti ne bodo ustvarili novih delovnih mest. Josip Rotar (Lista kolesarjev in pešcev) pa pogreša denar za urejanje središča mesta. »Imejmo pred sabo Maribor in ne populizma,« je opoziciji navrgel Saša Pelko (Lista AF) in denimo 35.000 evrov, namenjenih za protokol opravičil s tem, da je Maribor vendarle mesto in ne vas. Da kritika ni konsistentna je dejal tudi Fras in pri tem izpostavil 21 milijonov evrov, ki jih občina letos namenja za investicije in različne transferje ter dodal, da je zadolževanje občine pod nadzorom.
Lokalno