V dneh, ko imamo v Sloveniji poplave, kot jih ne pomnimo, je na najbolj prizadetih območjih dobrodošla vsaka pomoč. Tako so se tudi prostovoljni gasilci iz Benedikta na pobudo bivšega poveljnika Franca Laknerja odločili, da bodo pomagali na območju Kamniške Bistrice, kjer deluje njihovo pobrateno gasilsko društvo. Z njimi so se odpravili tudi prostovoljni gasilci iz Jurovskega Dola.

Preteklo nedeljo zjutraj ob 5. uri se je tako proti Kamniški Bistrici odpravilo osem gasilcev PGD Benedikt in devet članov PGD Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Kot nam je povedal Lakner, sta bili obe društvi povsem samooskrbni, s seboj so peljali samokolnice, lopate, metle, potopno črpalko, agregat, hrano, pijačo, … “Zelo pomembno je bilo, da smo bili samooskrbni in nismo potrebovali nobenih drugih dodatnih virov energije. Tudi glede hrane in pijače tako breme ni padlo na tamkajšnje že tako prizadete domačine. Sicer pa tam ni bilo pitne vode.”

Narasla voda je za seboj pustila ogromne kupe kamenja

Nekaj po 8. uri sta ekipi gasilcev začeli z delom. Vsaka enota je prevzela svojo stanovanjsko hišo, na kateri so delali naslednjih 12 ur. “Čistili smo kletne in bivalne prostore, v katerih je bilo ogromno mulja in kamenja, večjega in manjšega. Da smo lahko očistili eno hišo, je bilo potrebnega več kot 10 ur neprekinjenega dela. Opravili smo tudi izvleko uničenih vozil. Večino materiala, ocenjujem, da ga je bilo v eni hiši od 50 do 60 kubičnih metrov, smo odstranili s pomočjo samokolnic, pri nadaljnjem odstranjevanju z dvorišč smo imeli na voljo tri bagerje. Prostori so bili, ko je bilo najhujše, s kamenjem in muljem zasuti do prvega nadstropja, voda je segala do stropa,” je povedal Lakner.

Robert Kukovec, predsednik jurovskih prostovoljnih gasilcev in poveljnik Gasilske zveze Lenart, je dodal, da je v preteklosti sodeloval v številnih intervencijah, v poplavah v Dupleku, pri žledolomu v Postojni, v požarih na Krasu, …, še nikoli pa ni videl tolikšnega opustošenja, ki ga naredi deroča reka. “Vsi govorimo o poplavah, pozabljamo pa na kamenje. Narasla voda se je že vrnila v strugo, za seboj pa je pustila ogromne kupe kamenja, ki ga je prinesla s hribov. Hiša, ki smo jo čistili, je bila v spodnjih prostorih zasuta s kamenjem, spodaj je bilo od pet do osem centimetrov blata. Strojnik bagerja mi je povedal, da je v dveh dneh premetal 600 kubičnih metrov kamenja, pa ni opravil še polovice dela.”

V garaži so naleteli na tri popolnoma zasute avtomobile. Najprej so material okoli njih odstranili z lopatami, nakar jih je iz garaže potegnil bager.

Nihče se ne pritožuje, veseli so, da imajo streho nad glavo

Domačini so bili pomoči veseli, gasilcem so bili izjemno hvaležni, kljub temu, da so izgubili ogromno, so jim bili pripravljeni dati vse. Oba sogovornika sta še dodala, da se kljub težki situaciji, v kateri so se znašli, nihče ne pritožuje. Veseli so, da imajo še vsaj streho nad glavo.