Danes je praznik svečnice, s katero se 40 dni po božiču po cerkvenem koledarju končuje božični čas. Kot nam je povedal Tonček Fras, župnik na Sveti Ani, o prazniku poroča evangelist Luka, ki pravi, da sta Jožef in Marija Jezusa prinesla v tempelj k darovanju, tako kot je predpisovala Mojzesova postava. “V začetku se je praznik imenoval drugače, praznik srečanja, saj se je Jezus srečal s predstavniki svojega ljudstva, s starčkom Simeonom in prerokinjo Ano. Pozneje je praznik dobil marijanski pridih, imenoval se je praznik Marijinega očiščevanja. Mojzesova postava je namreč zahtevala, da mora mati 40. dan po rojstvu otroka priti v tempelj, tam opraviti daritev in se tako očistiti. Naslednje ime za praznik je bilo gospodovo darovanje, saj sta Jožef in Marija Jezusa v templju darovala bogu. Vsak prvorojenec je bil v skladu z Mojzesovo postavo izročen bogu, da bi v templju služil kot duhovnik. Ko pa je Levijev rod postal duhovniški rod, so začeli prvorojence odkupovati s posebno daritvijo. Evangelist Luka pravi, da sta Jožef in Marija darovala dve grlici za to odkupnino. Pozneje pa je ta praznik dobil ime svečnica in se s tem poimenovanjem tudi najbolj uveljavil med ljudmi. V Galiji, v tedanji rimski provinci, so začeli na ta praznični dan prinašati sveče, jih prižigati in nositi v procesiji. To je utemeljeno z mislijo starčka Simeona, ki pravi, da je Jezus luč v razsvetljenje narodov. S to podobo prižgane sveče so hoteli povedati, da je Jezus luč na poti človekovega življenja.”
Fras, ki je duhovnik na Sveti Ani že deseto leto, še dodaja, da se želi svečnica s svojo raznolikostjo sporočil dotakniti vsakega človeka, vsakega kristjana. Praznik pa ima še eno sporočilo; slovenski škofje so sprejeli sklep, da je to praznik posvečenega življenja. “Kakor se je Jezus posvetil svojemu poslanstvu, tako se mnogi bogu izročijo v redovniškem stanu, in to v treh zaobljubah: uboštva, poslušnosti in čistosti.”
Ponekod na Madžarskem celo ohranjajo jaslice do 25. marca
Do svečnice je sicer po ljudskem izročilu treba pospraviti jaslice. “Ker je 40 dni čas pričakovanja Jezusovega darovanja v templju, ohranjamo, s postavljenimi jaslicami, pridih božičnega dogodka do svečnice. V tem času tako lahko še vedno doživljamo božični dogodek, zlasti lepoto božičnih pesmi. Čeprav uradno Cerkev zaključuje božični čas s praznikom Jezusovega krsta, to je 14 dni po božiču. Nekje sem slišal, da na Madžarskem celo ohranjajo jaslice vse do 25. marca,” dodaja Fras.
Na Sveti Ani imajo v cerkvi posebne, tako imenovane voralberške jaslice, ki so poimenovane po kraju v Avstriji. Gre za statične jaslice, ki se jih relativno hitro postavi, župniji pa jih je podaril že pokojni občan iz Juršincev. Figurice se položijo na že pripravljeno pokrajino, postavitev pa vsako leto ostaja bolj ali manj enaka. “Danes bomo figurice Jožefa, Marije, Jezusa in treh krajev odstranili, saj je sveta družina že na poti v tempelj. Celotne jaslice pa bomo pospravili v petek.” Pri današnji sveti maši bodo sicer blagoslovili sveče, ki jih bodo v cerkev prinesli verniki.