V avli Antona Fašinga v prostorih Občine Sveta Ana je do 24. oktobra na ogled tematska razstava likovnih del z naslovom Moja vodna pokrajina. Razstava, ki jo je v petek, 29. septembra, odprl tamkajšnji župan Martin Breznik, se priključuje osrednjemu motivu bienalnih likovnih razstav Moja krajina. Otvoritve, ki jo je s harmoniko popestril Andrej Polič, se je udeležilo precej obiskovalcev, med njimi je bila večina razstavljavcev.

Ustvarjalci so se, podobno kot leta 2021, srečali z motiviko krajine, le da so se tokrat posvečali vsebinam, ki so povezane z vodo: vodnim virom, jezerom, reko, potokom … “Izbrana tema letošnjega natečaja se z motivom vode spogleduje tudi z vedno aktualnim globalnim segrevanjem, klimatskimi spremembami in posledicami – trajnostnim razvojem. Moč vode, ki se nam je razkrila letošnje poletje, se je izkazala kot vseobsežna in neobvladujoča. Voda se iz mirne in tihe spokojnosti vsakdana razbesni v najhujšo možno povodenj, ki pred seboj ruva svet, in prav ta skrivnostnost, nedorečenost in izmuzljivost daje vodi posebno čarobnost. Ustvarjalci so na razstavljenih delih upodabljali vodo kot slikarski izziv: vidne so modrine slovenskogoriških jezer, barvni odbleski dreves in listov, ki se svetijo na gladinah, pomnožena jesenska svetloba, sončni zahodi, ki tonejo in favna ter flora, ki jo srečamo ob vodi,” je med drugim o razstavi zapisala Nina Šulin, profesorica likovne umetnosti in magistrica scenskega oblikovanja. V nadaljevanju je pohvalila tudi kiparska dela, ki so prispela na natečaj, saj se kiparji zadnja leta le redko odločijo za sodelovanje na predvsem slikarskih natečaji.

Strokovna komisija je posebej nagradila tri dela

Strokovna komisija v sestavi Mario Berdič Codella, likovni kritik in kustos, Konrad Krajnc, slikar, in Nina Šulin, profesorica likovne umetnosti in scenskega oblikovanja, je nagradila najboljša dela. Eden od treh nagrajencev je Ivo Lorenčič Loren, ki je v delu Upor narave s tehniko akrila na kartonu na umetniški način upodobil vodo, ki praviloma daje življenje, v ekstremnih primerih pa ga lahko tudi uniči. Skrajno idilično vzdušje je na drugi strani upodobil naslednji nagrajenec, Danijel Ferlinc Danny. V delu Jesen ob vodi je upodobil popolno naravo brez pasti, takšno, kot si jo lahko samo želimo. Tretja nagrajenka strokovne komisije, Barbara Štrakl Borlovan, je v diptihu Poplave in človek projicirala poplavljene doline v okolici svojega doma v Sveti Trojici. Človeka in krajino je poenotila s pomočjo zrcalne silhuete dveh človeških likov.

Danijel Vrečič je za plastiko, imenovano Riba (riba z bodicami iz varjene kovine) prejel pohvalo strokovne komisije. Ta je pohvalila tudi Slavka Toplaka in njegovo krajino v akrilu na platnu z naslovom Jezero Radehova, prav tako pa tudi Rosano Lorbek z veduto petih brez ob jezeru in gozdu v ozadju.

Na razstavi sicer svoja dela razstavljajo še naslednji avtorji: Jožica Andrejč, Jerneja Doler, Anica Janžič, Marija Krajnc, Marija Lutar, Karolina Pelcl,  Oto Pogačnik, Nada Svetina, Jasna Šosterič, Romeo Štrakl, Ana Šuster Kraner, Maja Ul Golob, Nada Zaverski in  Andreja Zrnec.

Razstava se seli še v druge občine

Razstava se nato seli še po občinah Benedikt, Cerkvenjak, Lenart, Sveta Trojica in Sveti Jurij v Slovenskih goricah. “Na ta način bomo ponudili možnost, da si razstavo ogleda veliko število ljudi. S tem bomo približali likovno dejavnost obiskovalcem razstave in hkrati pridobivali nove ustvarjalce. In letošnje poletje nas je voda s svojo močjo opomnila, da je vredna spoštovanja,” je zapisala Breda Slavinec, vodja Območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Lenart,