Mednarodni praznik dela 1. maj, ki ga po svetu zaznamujemo že 131 let, je zaradi pandemije novega koronavirusa tudi letos nekoliko drugačen. Na predvečer praznika smo zaradi epidemije še drugo leto zapored ostali brez kurjenja kresov in s tem povezanih sindikalnih slovesnosti ter veselic, kar sicer predstavlja dolgoletno tradicijo po vsej Sloveniji. Lani so bila kresovanja povsem prepovedana, letos pa večje prireditve onemogoča odlok o prepovedi zbiranja več kot desetih ljudi.

Tudi Mariborčane je zbudila budnica

V organizaciji Mestne občine Maribor so se godbeniki Pihalnega orkestra KUD Pošta, ki letos obeležuje 90-letnico delovanja, popeljali po mestnih četrteh in krajevnih skupnostih ter od 5:30 dalje občanom naznanjali praznik dela. Izhodišče je bila poštna poslovalnica na Partizanski cesti 54, zaključek pa na istem mestu okoli 11:30. Vmes se bo godba z avtobusom popeljala (v tem vrstnem redu) skozi mestne četrti Center, Ivan Cankar, Koroška vrata, Magdalena, Tabor, Nova vas, Radvanje, Studenci, Tezno, Pobrežje, Brezje-Dogoše-Zrkovci in krajevno skupnost Malečnik. V vsaki mestni četrti oziroma krajevni skupnosti se ustavijo za nekaj minut in zaigrajo eno ali dve skladbi. Igrajo za ljudi, ki bodo v svojih domovih – v MČ Studenci posebej tudi za stanovalce Doma pod Gorco –, in za mimoidoče. Ob tem pa tudi gasilci na območju Mestne občine Maribor izvajajo budnice.

Poglejte jutranjo prvomajsko budnico v Mariboru:

Tudi anovski gasilci to jutro vstali zgodaj

Tudi gasilci z občine Sveta Ana so se odločili, da to jutro prebudijo svoje občane. Predsednik društva Gregor Lasecky je na Facebook profilu zapisal: »Dragi občani in občanke občine Sveta Ana. Tudi letos bomo zaradi trenutne covid situacije gasilci PGD Sveta Ana sodelovali pri izvedbi budnice v počastitev praznika dela. Budnica se bo izvajala v soboto 1. maja, med 6. in 8. uro po vsej Sloveniji, prav tako v občini Sveta Ana.«

Prav tako benediški gasilci

Tako so se to jutro ob predvajanju prvomajske budnice po občini zapeljali prostovoljni gasilci PGD Benedikt:

Mednarodni praznik dela praznujejo ljudje po svetu že od leta 1890

Mednarodni praznik dela praznujejo ljudje po svetu že od leta 1890, ko je kongres 2. internacionale v Parizu leto pred tem priporočil ta dan za delavski praznik. 1. maj pomeni simbol mednarodne solidarnosti vseh delavcev in je spomin na dogodke, ki so se zgodili v začetku maja 1886 v Chichagu. Delavci so namreč takrat postavili zahtevo po 8-urnem delavniku, vendar pa jih je pri tem ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih več ljudi, pet delavcev pa je bilo obsojenih na smrt. Vsakoletne demonstracije na 1. maja v spomin na čikaške dogodke so prerasle v proslave, ki so postale oblika delavskega boja.