Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) se zaveda pomembnosti razvoja univerzitetnega prostora in širjenja možnosti študentov, zato podpira prihod Magne v naše okolje. Ne zaradi lakirnice, ampak zato, da postane del tega okolja resna mednarodna korporacija, ki je eden od inovativnih voditeljev v avtomobilski industriji. Za univerzo, ki je nastala na temelju tehniških študijev, je to prvovrstna razvojna priložnost.
Študentje vidijo nove zaposlitvene možnosti
V Študentski organizaciji Univerze v Mariboru podpirajo vsako novo investicijo v mariborski regiji, ki širi zaposlitvene možnosti študentov, prihodnjih diplomantov. Prihod Magne International v prostor pomeni še več: priložnost za razvojni preporod tega okolja. Ne zato, ker bi delovna mesta v lakirnici predstavljala dolgoročno rešitev, pač pa zato, ker si lahko od nadaljnjih faz projekta vsi obetajo širitev avtomobilske proizvodnje v Mariboru. Prepričani so, da je prisotnost enega od razvojnih voditeljev v avtomobilski prihodnosti priložnost tudi za Univerzo v Mariboru, ki je nastala na temelju tehniških študijev.
Magna predstavlja preporod tehnološke tradicije
Mariborski študentje, ki so se tudi v svetovnem merilu dokazali v tekmovanjih, kot je Formula E, imajo znanja in voljo, da sodelujejo pri razvojnih preskokih, ki bodo avtomobilsko industrijo peljali v trajnostno mobilnost. “Magna je velika priložnost za naše okolje, za zaposlitvene možnosti ljudi in še bolj za prihodnji razvoj univerzitetnega prostora ter razvojne priložnosti, ki jih lahko sodelovanje z avtomobilsko industrijo prinaša. Realizacija investicije Magne International v Hočah pri Mariboru je v rokah nevladnih organizacij. Z njim delimo skrb za zdravo in čisto naravno okolje. Opozarjamo pa, da imajo z vsakim svojim ravnanjem v rokah tudi velikansko odgovornost. Kot študentje Univerze v Mariboru, ki živimo in soustvarjamo prihodnost univerzitetnega mesta Maribor, jim odrekamo legitimnost, da v imenu naše prihodnosti odženejo prihod tako pomembnega investitorja, ki lahko s svojimi proizvodnimi, še bolj pa razvojnimi dejavnostmi predstavlja preporod tehnološke tradicije mariborske univerze in s tem inovativne prodornosti Maribora in regij,” je povedal Alen Brkić, predsednik ŠOUM.
Univerza v Mariboru v prihodu Magne vidi razvojne priložnosti in ne tveganja
Univerza v Mariboru tako podpira prizadevanja, da Štajerska dobi novo proizvodno lokacijo Magne Steyr. V tem vidi priložnost za nova delovna mesta, nova partnerstva in širše razvojne učinke za mesto Maribor, kot tudi celotno regijo. Prihod uglednega svetovnega koncerna, kot je Magna, v neko okolje, pomeni ustvarjanje novih vezi in s tem priložnosti za industrijo, storitvene dejavnosti, pa tudi za znanstvene in raziskovalne institucije.
»Na Univerzi v Mariboru vidimo v prihodu Magne priložnost, da s svojimi tehniškimi študiji in inovacijskim nabojem profesorjev in študentov, Maribor v prihodnje ne postane le ena od proizvodnih lokacij, pač pa tudi razvojni center. Za ta cilj smo si pripravljeni prizadevati z vsem svojim inovacijskim potencialom«, poudarja rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Igor Tičar in ob tem dodaja: »Zavezani smo znanosti, ki temelji na preverljivosti podatkov in empiričnemu izkustvu. Na tem temelju oblikujemo pogled na svet. Z znanstveno avtoriteto smo pripravljeni sodelovati v vseh prizadevanjih, da okrepimo zaupanje vseh deležnikov v to investicijo, s svojimi aktivnostmi pa smo pripravljeni sodelovati tudi pri neodvisnem okoljskem monitoringu. Zato h konstruktivnemu sodelovanju pozivamo vse deležnike, da tvorno poskrbimo za to, da ta investicija postane nova razvojna priložnost za mesto, regijo in univerzo«.
Nevladne organizacije napovedale pritožbo
V postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja v Sloveniji je 12 stranskih udeležencev. Okoljska nevladna organizacija Slovenski E-forum se bo pritožila, je v torek za nekatere medije povedal predstavnik organizacije Gorazd Marinček, in sicer ker da je določeno vplivno območje premajhno in ker na ustni obravnavi niso mogli komentirati izdaje vodnega soglasja, ker je direkcija za vodo tega izdala tik pred izdajo okoljevarstvenega soglasja. Da se bodo “zelo verjetno” pritožili, pa so za STA napovedali v organizaciji Umanotera. Skrbijo jih izpusti iz prometa ter s tem povezana kakovost zraka in javno zdravje, je povedal Andrej Gnezda iz Umanotere.