Skorajda ni šole in fakultete v kateri se ne bi nahajali avtomati s toplimi napitki in prehrambnimi izdelki. Ti največkrat vsebujejo sendviče in sladkarije. Ministrstvo za zdravje RS je skupaj z Mladinsko zvezo Brez izgovora Slovenija izvedlo anketo o zadovoljstvo študentov s ponudbo živil in pijač v prodajnih avtomatih na njihovih fakultetah. V anketi je sodelovalo več kot tisoč študentov iz univerze v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici.
Slaba desetina študentov na avtomatih kupuje vsaj enkrat dnevno, a so nad ponudbo razočarani.
Med tistimi, ki na avtomatih kupujejo vsak dan je tudi Jasmina Mikov, ki obiskuje Teološko fakulteto. Želela bi si, da bi bile cene nekoliko nižje in dostopnejše, pogreša pa tudi pakirano suho sadje. Skoraj četrtina anketiranih je dejala, da na avtomatu kupuje vsaj nekajkrat mesečno. Večina za enkratni nakup porabi do 2 evra, le pet odstotkov je takih, ki zapravijo več kot pet evrov. Splošno so sicer študenti s ponudbo v prodajnih avtomatih zadovoljni, a le kar se tiče ponudbe pijače. Želijo si, da bi bila bolj raznolika tudi ponudba prehrane.
Kar polovica vprašanih študentov, si želi, da bi bilo v avtomatih manj sladkih prigrizkov in da bi povečali delež sadja.
Čeprav so najbolj prodajani sladki in slani prigrizki, si študenti želijo, da bi bilo tega manj. Namesto tega bi raje videli raznoliko ponudbo sadja, solat, študentske hrane, jogurtov in smoothijev. Želijo si tudi sprememb kot so, da sendviči ne bi bili več le iz belega kruha in da bi vsebovali več zelenjave. Primanjkovalo naj bi tudi ponudbe za vegetarijance in vegane.
Mija Kos, študentka na Univerzi v Mariboru se za nakup izdelkov v avtomatu odloči le redko: »Približno trikrat mesečno, večino popijem kakšno kavo ali vodo. V primeru, ko bi se prodajalo sadje in podobni izdelki, bi bilo vprašanje kako je s pokvarljivostjo le-te. Menim pa, da je v avtomatih absolutno preveč sladkarij in sladkih pijač. Spremenila bi morda le to, da bi imela kava manj okusa po plastiki.«.